Oto najbardziej krytykowany polityk w Polsce
Przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński ponownie - po trzech miesiącach przerwy - został liderem klasyfikacji najbardziej krytykowanych przywódców partyjnych. W marcu wzrosła liczba materiałów negatywnych na temat liderów wszystkich ugrupowań - wynika z badania "Scena Polityczna" prowadzonego przez "Press Service Monitoring Mediów".
Od grudnia do lutego dziennikarze koncentrowali się na krytyce rządu i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, premiera Donalda Tuska. Tym razem najbardziej krytykowany był Jarosław Kaczyński. W ubiegłym miesiącu w dziennikach ogólnopolskich 41% publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny.
Media negatywnie oceniły ostre wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczące katastrofy smoleńskiej oraz akcję zakupową w sklepie osiedlowym. Prezesa Prawa i Sprawiedliwości najczęściej krytykowały tabloidy - "Metro" w dwóch trzecich publikacji, a także "Fakt" i "Super Express" w blisko co drugiej.
Z badania "Scena Polityczna" wynika również, że w marcu wzrosła liczba negatywnych publikacji dotyczących wszystkich liderów partii, które mają kluby parlamentarne. Największy wzrost dotyczył Joanny Kluzik-Rostkowskiej i wyniósł 19 pkt. procentowych. W przypadku Grzegorza Napieralskiego było to 15 pkt. proc., w przypadku Waldemara Pawlaka 5 punktów. Negatywne publikacje wobec Donalda Tuska wzrosły o 3 pkt. proc.
Najczęściej opisywaną partią polityczną pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, o którym w marcu w prasie opublikowano przeszło cztery tysiące tekstów. Mniej medialna jest Platforma Obywatelska z blisko 3 tysiącami artykułów, a także Sojusz Lewicy Demokratycznej z przeszło dwoma tysiącami, Polskie Stronnictwo Ludowe z ponad tysiącem oraz Polska Jest Najważniejsza, o której pisano 700 razy.
Wśród liderów politycznych prym wiedzie w dalszym ciągu Donald Tusk, o którym media pisały 2,5 tysiąca razy. Dystansuje on Jarosława Kaczyńskiego wzmiankowanego półtora tysiąca razy, a także pozostałych: Grzegorza Napieralskiego, Waldemara Pawlaka i Joannę Kluzik-Rostkowską, o których pisano odpowiednio 400, 300 i 200 razy.