Oświęcim: obiekty wokół b. obozu zagłady - zabytkami
Wojewoda małopolski Ryszard Masłowski chce wpisania do rejestru zabytków kilku obiektów w sąsiedztwie b. obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, aby mieć wpływ na rodzaj prowadzonej w nich działalności.
13.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Planujemy, że cztery - sześć miejsc w bezpośrednim pobliżu obozu zostanie wpisane do rejestru zabytków, co pozwoli wojewodzie i konserwatorowi zabytków wpływać oraz kontrolować rodzaj i charakter prowadzonej tam działalności - powiedział w środę wojewoda małopolski, po posiedzeniu Rady Konserwatorskiej przy wojewodzie małopolskim.
Do uznania za zabytki na razie wytypowano cztery obiekty: teren i pozostałości po dawnych magazynach tzw. Kanada 1 (obecnie znajduje się tam skład tarcicy), tzw. bunkry ziemniaczane (mieszczące się poza granicami miasta Oświęcim), tzw. czerwony domek z komorą gazową oraz teren żwirowiska z budynkiem tzw. starego teatru.
Na liście może się także znaleźć budynek byłej garbarni, w którym mieściła się kontrowersyjna dyskoteka. Ta sprawa będzie jeszcze rozważana - zastrzegł Andrzej Gaczoł, wojewódzki konserwator zabytków. Dodał, że wpisanie na listę zabytków nie przekreśla możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w tych obiektach.
Rada zdecydowała także o symbolicznym upamiętnieniu 21 innych miejsc w bezpośrednim sąsiedztwie b. obozu koncentracyjnego, związanych z cierpieniem jego ofiar, poprzez oznaczenie ich tablicami informacyjnymi. (aka)