Trwa ładowanie...
d21sg5d
30-08-2004 03:25

Oświatowa Polska A i B

Oświatowa Polska A i B. To wynik reformy
edukacji, której założeniem miało być wyrównanie szans
edukacyjnych dzieci i młodzieży. Nadal są jednak regiony, w
których uczniowie osiągają zdecydowanie gorsze wyniki w nauce w
szkołach podstawowych i gimnazjach, a tym samym mają mniejszą
szansę na wyższe wykształcenie. Będą więc dziedziczyć bezrobocie i
biedę - pisze "Trybuna".

d21sg5d
d21sg5d

Podczas reformowania polskiej szkoły z mapy edukacyjnej Polski zniknęło ok. 20-25% małych wiejskich szkół. W tym roku zostanie zamkniętych kilkaset kolejnych, dalsze 5 tys. placówek z liczbą uczniów poniżej stu jest zagrożonych likwidacją w następnych latach - podaje dziennik. To pozbawienie wsi jej jedynego ośrodka edukacji, kultury, życia społecznego i integracji mieszkańców - uważa Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Likwidacja małych wiejskich szkół oznacza dla wielu dzieci wydłużenie drogi do szkoły - informuje "Trybuna". Dowożenie dzieci do szkoły odległej o kilkanaście, czasem kilkadziesiąt kilometrów to absolutna bzdura. Woj. zachodniopomorskie, w którym zlikwidowano najwięcej małych szkół, ma najgorsze wskaźniki na egzaminach! - argumentuje Alina Kozińska-Bałdyga.

Od trzech lat wyniki sprawdzianu po szóstej klasie wyglądają podobnie. Różnice regionalne widać też w wynikach egzaminu na koniec gimnazjum. Resort edukacji tłumaczy je różnym poziomem rozwoju gospodarczego, przemieszczeniami ludności po ostatniej wojnie, różnym poziomem bezrobocia, urbanizacji i dostępu do kultury. A także tym, ile pieniędzy samorządy przeznaczają na edukację. Ale skąd mają brać dodatkowe środki na ten cel samorządy z największym bezrobociem? - pyta gazeta.

d21sg5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21sg5d
Więcej tematów