PolskaOświadczenie ws. braku leku przeciwzakrzepowego

Oświadczenie ws. braku leku przeciwzakrzepowego

W czwartek "Gazeta Wyborcza" alarmowała, że brakuje clexane'u - najczęściej stosowanego w Polsce leku przeciwzakrzepowego. "Gazeta Wyborcza" odkryła przyczynę tej sytuacji - clexane'u brakuje, bo jest w Polsce tańszy niż w Niemczech. Niemieckie firmy wykupywały więc lek w polskich hurtowniach, by taniej sprzedać go chorym w Niemczech. Firma Sanofi-Aventis, która sprzedaje lek przesłała Wirtualnej Polsce oświadczenie w tej sprawie.

OŚWIADCZENIE

  1. Sanofi-Aventis Sp. z o.o. podkreśla, że w codziennych działaniach zawsze kierowała się i kieruje dobrem pacjenta, które jest dla firmy największym priorytetem.
  1. Sanofi-Aventis Sp. z o.o. podejmuje wszelkie działania, zmierzające do zapewnienia polskim pacjentom jak największej dostępności preparatu Clexane®.
  1. Nieprawdą jest, że Clexane® jest dostępny jedynie w 900 aptekach w Polsce.
  1. Sanofi-Aventis Sp. z o.o. oświadcza, że produkt leczniczy Clexane® jest dostępny w tej samej cenie dla wszystkich hurtowni farmaceutycznych, działających na krajowym rynku.
  1. Sanofi-Aventis Sp. z o.o. oświadcza, że nie ma i nie może mieć wpływu do jakiego odbiorcy końcowego, polskiego lub zagranicznego, trafi preparat Clexane®, zakupiony przez hurtownie w Polsce.
  1. Utrzymujące się braki na rynku aptecznym (pomimo stałej podaży leku, odpowiadającej popytowi rynku detalicznego), skłoniły Sanofi-Aventis Sp. z o.o. do podjęcia dodatkowego wysiłku i wprowadzenia na przełomie 2006-2007 roku pilotażowego projektu bezpośredniego zaopatrywania aptek otwartych, które nie są w stanie zakupić preparatu Clexane® z innego (tradycyjnego) źródła hurtowego. Sprzedaż leku do aptek, prowadzona w ramach ww. projektu pilotażowego, stanowi dodatkową usługę, wykraczającą poza podstawową działalność Sanofi-Aventis Sp. z o.o., polegającą na zaopatrywaniu wyłącznie hurtowni farmaceutycznych;

Sprzedaż prowadzona jest na przejrzystych, niedyskryminacyjnych zasadach:
a. Informacja o rozpoczęciu sprzedaży była (i jest) powszechnie dostępna na stronie internetowej operatora logistycznego;
b. Chęć dokonywania zakupu w hurtowni Sanofi-Aventis Sp. z o.o. mogła zgłaszać każda zainteresowana apteka, mająca trudności z zakupem leku u swojego dostawcy hurtowego;
c. O włączeniu do programu pilotażowego decydowała wyłącznie kolejność zgłoszeń. Sprzedaż do aptek, jako działalność wykraczająca poza tradycyjny model hurtowni producenckiej, ma ograniczony zasięg, jednak ograniczenia te mają charakter wyłącznie logistyczny. W okresie prowadzenia programu pilotażowego, liczba podmiotów została zwiększona prawie dwukrotnie - z 500 aptek do blisko 1000.

  1. Sanofi-Aventis Sp. z o.o. na bieżąco i obszernie informowała i informuje zarówno władze zdrowotne (m.in. Ministerstwo Zdrowia), jak i partnerów biznesowych, czyli hurtownie farmaceutyczne, o dostępności produktu na rynku krajowym.
Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)