Trwa ładowanie...

Ostrzeżenia dla 11 województw. Nadchodzą burze z gradem

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w 11 województwach centralnej, południowej i wschodniej części Polski. Alert drugiego stopnia obowiązuje dla większej części woj. mazowieckiego.
Share
IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia
IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopniaŹródło: PAP
d320l0l

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia obowiązują w 10 województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także części woj. łódzkiego, podlaskiego i w dwóch powiatach woj. wielkopolskiego.

Zgodnie z prognozą, na tych obszarach mogą wystąpić burze z opadami deszczu, miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 35 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może padać grad.

W woj. mazowieckim obowiązuje alert drugiego stopnia. Tam wysokość opadów może dojść nawet do 60 mm, a wiatr do 80km/h.

d320l0l

Zobacz też: Wyborcy Bosaka nie zagłosują na Dudę? Były minister wyjaśnia

Ostrzeżenie hydrologiczne dla Wisły

IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla Wisły od Włocławka do Tczewa. Oznacza to wezbranie wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

d320l0l

Instytut wydał również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla siedmiu województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego.

Na tych obszarach, w związku z opadami deszczu podczas burz, na mniejszych rzekach oraz w dorzeczach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W dorzeczach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d320l0l

Podziel się opinią

Share
d320l0l
d320l0l
Więcej tematów