ŚwiatOstrzejsze kary za piractwo i podróbki

Ostrzejsze kary za piractwo i podróbki

Komisja Europejska przyjęła projekt dyrektywy, która przewiduje ostrzejsze kary za udział w przestępczości zorganizowanej, związanej z podrabianiem produktów. Kary te mają działać odstraszająco, by powstrzymać narastającą falę piractwa w Europie.

12.07.2005 | aktual.: 12.07.2005 16:33

Podróbki mają istotny udział w światowej gospodarce. Szacunkowo stanowią od 3 do 9% wszystkich obrotów międzynarodowych. Organizacje przestępcze korzystają właśnie z piractwa i podróbek - powiedział w Brukseli wiceprzewodniczący KE Franco Frattini, odpowiedzialny za sprawiedliwość, swobody obywatelskie i bezpieczeństwo.

Dodał, że w prawie unijnym istniały pewne luki, bo nie ustalono kar za taki proceder.

Nasza propozycja to sankcja w wysokości co najmniej czterech lat więzienia, jeżeli piractwo stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi albo wiąże się z przestępczością zorganizowaną - wyjaśnił Frattini. Przewidziano też grzywny w wysokości od 100 tys. do 300 tys. euro.

W 2003 roku na zewnętrznych granicach UE zatrzymano ok. 100 mln podrobionych towarów wartości 1 mld euro. Jest to wzrost o 9% w stosunku do 2002 roku, kiedy takich towarów było 85 mln.

Komisję najbardziej niepokoi to, że wśród podrabianych artykułów jest wiele zabawek i gier dla dzieci. W 2003 roku było aż 12 mln zabawek niebezpiecznych dla dzieci; jest to wzrost o 1000% w stosunku do poprzedniego roku - poinformował Frattini.

KE odnotowała także wzrost liczby podrabianych artykułów spożywczych i leków - w 2003 roku było ich o 77% więcej niż w 2002. Jak powiedział Frattini, "wśród tych produktów często są cukierki, gumy do żucia, a nawet jabłka...".

Liczba podrabianego sprzętu audiowizualnego - płyt CD, DVD i kaset - wzrosła w 2003 roku o 172% w stosunku do poprzedniego roku. Wartość tego sprzętu szacuje się na 33 mln euro. Na ostatnim festiwalu w Cannes wszyscy zwracali się do nas o środki karne właśnie w dziedzinie audiowizualnej - przyznał Frattini.

Dodał, że liczy na szybkie zatwierdzenie propozycji KE przez Parlament Europejski i Radę. Wobec krajów członkowskich wyrażamy nadzieję na zwiększenie kar albo - jeśli ich jeszcze nie wprowadzono - na wyznaczenie kar na poziomie co najmniej czterech lat. Ma to być zdecydowany środek w celu zmniejszenia liczby podróbek.

Zdaniem Frattiniego nowa dyrektywa będzie skutkowała szczególnie w nowych, dużych krajach Unii, które nie mają jeszcze sprecyzowanego ustawodawstwa w tej dziedzinie. W niektórych starych krajach obowiązują kary do trzech lat - powiedział komisarz.

UE chce, by zwiększył się zakres konfiskat towarów pirackich przez organy celne i administracyjne, kontrolujące magazyny. Chcemy też stworzyć wspólne zespoły śledcze, bo 70% skonfiskowanych podróbek pochodziło z Azji - zaznaczył Frattini.

Jeśli dojdziemy do wniosku, że podróbki i piractwo do przestępstwo europejskie, to zobowiążemy kraje do działań przede wszystkim w dziedzinie prewencji. Należy też m.in. zwiększyć współpracę służb celnych - dodał.

Elwira Wielańczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)