Ostrowski może handlować bronią w Polsce
Firma Andrzeja Ostrowskiego pierwszą koncesję
uprawniającą do obrotu bronią na terenie Polski otrzymała od
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 18 lipca 1992 -
poinformował Wydział Komunikacji Społecznej MWSiA.
08.02.2004 19:40
Koncesja obejmowała: obrót bronią gazową, sportową, myśliwską, ostrą krótką, sygnalizacyjną, hukową i świetlną oraz amunicją do tych rodzajów broni; obrót materiałami pirotechnicznymi (rakiety świetlne) oraz działalność w zakresie ochrony osób i mienia.
Później firma kilkakrotnie jeszcze występowała o rozszerzenie zakresu koncesji. Dwukrotnie występowała także o zmianę nazwy firmy. Najpierw z "Andrzej Ostrowski" na "Ostrowski ARMS", w końcu na: "Firma Handlu Zagranicznego Ostrowski ARMS".
Pierwszy wniosek o rozszerzenie koncesji został złożony w grudniu 1993 r. Dotyczył rozszerzenia koncesji o obrót wszystkimi rodzajami uzbrojenia, amunicji i sprzętu specjalnego przeznaczonego do celów wojskowych i policyjnych oraz do innych celów dla osób i instytucji posiadających wymagane dokumenty do takiego zakupu. Wniosek ten został później wycofany przez firmę, następnie złożony jeszcze raz. W efekcie MSWiA wniosek umorzyło.
Ostrowski złożył ponownie wniosek o rozszerzenie koncesji na uzbrojenie i sprzęt dla wojska i policji w czerwcu 1994 r. Sześć miesięcy później dostał decyzję odmowną. Kolejny wniosek tym razem o rozszerzenie koncesji o materiały wybuchowe mogące być na wyposażeniu wojska i policji firma złożyła w kwietniu 1997 r. Ten wniosek został również odrzucony.
W listopadzie 1998 r. Ostrowski złożył wniosek o rozszerzenie koncesji na obrót krajowy bronią i amunicją bez prawa magazynowania. Ten wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
Pozytywnie zostały rozpatrzone także dwa następne wnioski: z maja 1999 r. o rozszerzenie koncesji o obrót krajowy materiałami wybuchowymi bez prawa magazynowania i z 1 grudnia 2000 r. o rozszerzenie koncesji w zakresie magazynowania broni i amunicji w siedzibie firmy przy Pl. Żelaznej Bramy w Warszawie (w decyzji zaznaczono, że bez prawa magazynowania ciężkiego uzbrojenia wojskowego i materiałów wybuchowych).
Decyzją MSWiA koncesja została wymieniona (po spełnieniu wymogów ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym z czerwca 2001 r.) w czerwcu 2003 r. Równocześnie rozszerzono jej zakres o obrót wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Jednocześnie, jak informuje resort spraw wewnętrznych, Ostrowski w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa prowadzi obrót bronią, amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w węższym zakresie asortymentowym w siedzibie swojej firmy.
Wydział Komunikacji Społecznej MSWiA przypomina, że wydawana przez resort spraw wewnętrznych koncesja uprawnia do prowadzenia działalności na terytorium Polski.
Obrót z zagranicą wyrobami, towarami oraz technologiami objętymi zakresem koncesji podlega kontroli ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej.