Trwa ładowanie...
d2m61ia
01-06-2005 14:50

Ostatnie wypłaty odszkodowań dla robotników przymusowych

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie"
poinformowała, że od 31 maja rozpoczęła wypłaty ze
środków niemieckich ostatniej transzy II raty odszkodowań dla
robotników przymusowych i niewolniczych III Rzeszy.

d2m61ia
d2m61ia

Według przekazanego komunikatu Fundacji, świadczenia będzie można odbierać w Banku PKO BP S.A. do końca czerwca 2005 roku. Tym samym dobiega końca proces wypłat świadczeń niemieckich dla byłych robotników niewolniczych i przymusowych III Rzeszy w Polsce.

Z niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" Polsce przyznano 1,812 mld dawnych marek niemieckich. Świadczenia wypłacane były w dwóch ratach. Wypłaty pierwszej raty w wysokości 75 proc. należnego świadczenia rozpoczęły się w czerwcu 2001 roku, a drugiej - w wysokości 25 proc. świadczenia - w październiku 2003 roku. Wysokość świadczenia dla uprawnionych zależała od rodzaju prześladowań.

W Polsce uprawnionych do otrzymania świadczeń było ponad 484 tys. osób zmuszanych podczas II wojny światowej do pracy niewolniczej i przymusowej, które złożyły wniosek o przyznanie świadczenia i udokumentowały doznane prześladowania nazistowskie. Z tej liczby odszkodowania na sumę prawie 3,6 mld zł zrealizowało w całości bądź obecnie realizuje 97% uprawnionych.

W latach 2001-2005 świadczenia otrzymało blisko 400 tys. żyjących bezpośrednich ofiar prześladowań i ponad 315 tys. spadkobierców ofiar represji zmarłych po 16 lutym 1999 r.

d2m61ia

Byli więźniowie obozów koncentracyjnych i gett (kategoria A) stanowili 5,6% ogółu uprawnionych; więźniowie ciężkich więzień, obozów pracy wychowawczej (Arbeitserziehungslager), Polenlagrów na Śląsku, obozów karnych (Straflager), obozu Lebrechtsdorf - od maja 1941 roku do stycznia 1945 roku (kategoria A1) - 3,3% ogółu uprawnionych.

Robotnicy przymusowi deportowani ze swojego państwa ojczystego (Heimatstaat) na teren Rzeszy Niemieckiej w granicach z 1937 roku lub na obszar okupowany przez III Rzeszę i tam zatrudniani w przedsiębiorstwach przemysłowych, zakładach rzemieślniczych, w sektorze publicznym lub w leśnictwie (kategoria B) to 20,3% uprawnionych.

Wypłaty objęły też więźniów aresztów i więzień (kategoria C) - 1,1% ogółu uprawnionych; robotników przymusowych deportowanych ze swojego państwa ojczystego na teren Rzeszy Niemieckiej w granicach z 1937 r. lub na obszar okupowany przez III Rzeszę i tam zatrudnionych w rolnictwie, rybołówstwie, szkółkach leśnych i gospodarstwach domowych (kategoria C) - 47,3% uprawnionych.

Odszkodowania przyznano też osobom, które jako dzieci do lat 12 były wywiezione na roboty przymusowe razem z rodzicami (kategoria C) - 14,8%, oraz osobom, które jako dzieci do lat 16 zatrudnione były w przemyśle ciężkim i zbrojeniowym (kategoria C) - 2,5% - i przebywały w obozach przejściowych (kategoria C) - 5,1% ogółu uprawnionych

d2m61ia

FPNP poinformowała, że wypłaty świadczeń niezrealizowanych przez beneficjentów oraz spadkobierców, którzy do chwili obecnej nie uzupełnili dokumentacji pozwalającej na podział świadczenia, będą kontynuowane do końca września 2006 roku. Po tym terminie niezrealizowane roszczenia z tytułu wypłaty świadczeń niemieckich ze środków fundacji niemieckiej ulegną przedawnieniu.

"Wśród siedmiu organizacji partnerskich prowadzących wypłaty świadczeń ze środków niemieckich FPNP zajęła czołowe miejsce zarówno pod względem liczby beneficjentów (prawie co trzeci robotnik niewolniczy lub przymusowy na świecie, który otrzymał świadczenie niemieckie, pochodzi z Polski), jak i wartości wypłaconych świadczeń (co czwarte euro wypłacone w świecie trafiło do Polski)" - napisano w komunikacie FPNP.

d2m61ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m61ia
Więcej tematów