Trwa ładowanie...

Ostatnie szczątki ofiar katastrofy samolotu wylecą w sobotę do Holandii

Ostatnie szczątki ofiar katastrofy zestrzelonego nad wschodnią Ukrainą samolotu malezyjskich linii lotniczych zostaną odprawione z tego kraju w sobotę - poinformował szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy Serhij Boczkowski.

Share
Ostatnie szczątki ofiar katastrofy samolotu wylecą w sobotę do Holandii
Źródło: PAP/EPA, fot: Dan Himbrechts
dtnlpi9

W piątek dwa kolejne samoloty z ciałami ofiar tragedii odleciały z lotniska w Charkowie do Eindhoven w Holandii. Zabrały one 74 trumny. Z Holandii pochodziły 193 spośród 298 ofiar katastrofy.

Boczkowski podał, że eksperci międzynarodowi, którzy znajdują się w Charkowie, otworzyli cztery wagony chłodnicze z ciałami pasażerów malezyjskiego Boeinga 777. - Według stanu na godzinę 18.00 (17.00 czasu polskiego) 25 lipca, eksperci dokonali oględzin 378 pakunków z ciałami i fragmentami ciał; do odesłania przygotowano 227 kontenerów (trumien) z ciałami. Na dzisiaj do Holandii odesłano (ogółem) 188 trumien. Ostatnie ciała znajdują się w chłodniach i zostaną przetransportowane (do Holandii) jutro (w sobotę) rano" - powiedział Boczkowski.

Urzędnik nie sprecyzował, szczątki ilu osób odnaleziono w miejscu katastrofy. - Wiem, że zebrano już cały bank danych od ich bliskich i można przeprowadzić analizy genetyczne - przekazał.

dtnlpi9

Boczkowski oświadczył, że na stacji kolejowej w mieście Torez, obok którego spadł samolot, wciąż znajduje się pociąg, który ma przetransportować rzeczy ofiar tragedii. Teren ten kontrolują prorosyjscy separatyści, którzy walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Pociąg "jest przetrzymywany w Torezie" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Pierwsze ciała przewieziono z Charkowa do Holandii w środę. W czwartek z Ukrainy odleciały do Eindhoven dwa kolejne samoloty.

Do katastrofy malezyjskiego samolotu doszło 17 lipca. Zachód i władze ukraińskie twierdzą, że samolot został zestrzelony przez separatystów prorosyjskich z zestawu rakietowego Buk.

dtnlpi9

Podziel się opinią

Share
dtnlpi9
dtnlpi9
Więcej tematów