Trwa ładowanie...

Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Zapasiewicza

Pogrzeb Zbigniewa Zapasiewicza odbędzie się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Artystę uroczyście pożegna zespół stołecznego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera, do którego należał Zapasiewicz. Wybitny aktor filmowy i teatralny, zmarł we wtorek 14 lipca w Warszawie. Miał 75 lat.

Ostatnie pożegnanie Zbigniewa ZapasiewiczaŹródło: PAP
d27vxo3

- Ta śmierć była dla nas zupełnie niespodziewana. Zbigniew Zapasiewicz odszedł w pełni sił twórczych. Mieliśmy wiele planów. Pan Zbigniew miał grać w "Końcówce" Samuela Becketta - powiedział dyrektor Teatru Powszechnego.

Zapasiewicz karierę filmową rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Rok później wystąpił w "Spotkaniu ze szpiegiem" Jana Batorego - razem z Beatą Tyszkiewicz i Stanisławem Mikulskim. Kolejne role Zapasiewicza to m.in. dziennikarz telewizyjny w "Ktokolwiek wie..." Kazimierza Kutza (1966), docent w "Za ścianą" Krzysztofa Zanussiego (1971) i okrutny Kessler w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974).

W 1976 r. Zapasiewicz stworzył jedną z najwspanialszych ról w swej filmowej karierze - zagrał cynicznego i wyrachowanego docenta w "Barwach ochronnych" Zanussiego, znakomitym filmie reprezentującym nurt "moralnego niepokoju". W 1978 r. wykreował równie wybitną rolę, dziennikarza Jerzego Michałowskiego, w filmie Wajdy "Bez znieczulenia".

d27vxo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27vxo3
Więcej tematów