Trwa ładowanie...
dlwl6mg
IAR

Ostatni lot kosmicznego weterana

Wahadłowiec Discovery jest już gotowy do ostatniej misji. Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że zakończyło się tankowanie promu. Na przylądku Canaveral trwa odliczanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatni lot kosmicznego weterana
(AFP, Fot: Stan Honda)
dlwl6mg

To będzie ostatni - 39. lot wahadłowca Discovery. Start zaplanowano na godz. 22.50 czasu polskiego. Szanse na sprzyjającą pogodę wynoszą 90%.

Podczas 11-dniowej misji prom przeleci siedem milionów kilometrów. Celem wyprawy jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Sześciu astronautów dostarczy tam zapasy i części zamienne oraz pierwszego humanoida R2, czyli robota od pasa w górę przypominającego człowieka.

Pierwszy lot wahadłowca Discovery odbył się w 1984 roku. Z gratulacjami do astronautów zadzwonił wtedy sam Ronald Reagan. - Myślami i modlitwą jesteśmy z wami. Mówię to w imieniu własnym, Nancy oraz wszystkich Amerykanów.

Wahadłowiec Discovery spędził łącznie prawie rok w kosmosie. W tym czasie przeleciał 230 milionów kilometrów. To właśnie promem Discovery lecieli: pierwsza kobieta, pierwszy czarnoskóry kapitan i pierwszy Rosjanin.

dlwl6mg

Podziel się opinią

Share
dlwl6mg
dlwl6mg
Więcej tematów