PolskaOstatni dzień poszukiwań Archiwum Ringelbluma

Ostatni dzień poszukiwań Archiwum Ringelbluma

Fiaskiem zakończyły się prowadzone na terenie ambasady chińskiej w Warszawie wykopaliska mające na celu odnalezienie trzeciej części tzw. Archiwum Ringelbluma. Dzisiaj mija wyznaczony przez ambasadę termin prac.

Od 31 marca archeolodzy z Pracowni Konserwacji Zabytków "Zamek" szukają dokumentów, które prawdopodobnie dotyczą ostatniego okresu istnienia warszawskiego getta. Miejsce poszukiwań znajduje się na terenie chińskiej ambasady.

Prace były prowadzone na głębokości do 3 metrów. Do wtorku archeolodzy wykopali monety, sztućce i inne przedmioty codziennego użytku, które są cennym źródłem informacji na temat życia w getcie.

"Dotychczas dokumentów nie udało się odnaleźć. Ze względu na trudności z uzyskaniem zgody ambasady, nie wiadomo czy prace zostaną wznowione" - powiedział dyrektor PKZ "Zamek" Przemysław Woźniakowski.

Teren poszukiwań wyznaczono dzięki relacjom świadków, w tym Marka Edelmana, którzy twierdzili, że Ringelblum ukrył dokumenty w piwnicy budynku znajdującego się przed wojną przy ul. Świętojerskiej 34. Nałożenie przedwojennych i współczesnych planów geodezyjnych umożliwiło wyznaczenie obrysu kamienicy.

Emanuel Ringelblum był nauczycielem historii, działaczem społecznym, badaczem dziejów Żydów warszawskich. Dokumenty dotyczące życia w warszawskim getcie ukrył po rozpoczęciu przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej ludności żydowskiej. Zginął w 1944 r., rozstrzelany przez hitlerowców w ruinach getta.

W Archiwum Ringelbluma znalazły się m.in. druki urzędowe (np. kartki na żywność), papiery osobiste (legitymacje i karty meldunkowe) oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i kulturalnej. W 1999 r. Archiwum wpisano na listę UNESCO najważniejszych w dziejach dokumentów "Pamięć świata".

Pierwszą część archiwum odnaleziono w 1946 r., a drugą - w 1950. Według relacji świadków trzecia część miała zostać ukryta ostatniej nocy przed wybuchem powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)