ŚwiatOstatni dzień monarchii w Nepalu

Ostatni dzień monarchii w Nepalu

Nepal nie jest już monarchią, tylko republiką. Na historycznym posiedzeniu zgromadzenie konstytucyjne w Katmandu proklamowało
federacyjną, demokratyczną republikę Nepalu. Zakończyło to 240-letnią historię hinduistycznej monarchii w Nepalu. Król Gyanendra będzie musiał opuścić swój pałac.

Ostatni dzień monarchii w Nepalu
Źródło zdjęć: © AP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ostatni-dzien-monarchii-w-nepalu-6038717391832193g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ostatni-dzien-monarchii-w-nepalu-6038717391832193g )
Ostatni dzień monarchii w Nepalu

Środowe posiedzenie zgromadzenia to owoc rozejmu z 2006 roku, zawartego między głównymi partiami politycznymi a rebeliantami.

Maoistowscy rebelianci, którzy 10 lat prowadzili partyzancką wojnę o obalenie monarchii, zdobyli w kwietniowych wyborach jedną trzecią w 601-osobowym zgromadzeniu konstytucyjnym Nepalu.

Posiedzenie zgromadzenia konstytucyjnego odkładano dwukrotnie, ponieważ członkowie siedmiopartyjnego sojuszu potrzebowali więcej czasu na dojście do porozumienia w sprawie utworzenia stanowiska przewodniczącego zgromadzenia.

Nadal jednak nie ma zgody między maoistami a pozostałymi głównymi partiami co do tego, kto zostanie pierwszym prezydentem nepalskiej republiki.

W zgromadzeniu konstytucyjnym największy rywal maoistów - Kongres Nepalski dysponuje 110 mandatami, Komunistyczna Partia Nepalu ma ich 103.

Zwycięzcy wyborów z 10 kwietnia nie zamierzają przekształcać Nepalu w państwo komunistyczne. Deklarują wprawdzie lewicowość, ale też wyraźnie opowiadają się za kapitalizmem.

Koalicja zgodziła się już wcześniej na pozostawienie królowi Gyanendrze 15 dni na opuszczenie pałacu Narayanhiti, który zostanie przekształcony w muzeum.

Przed ogłoszeniem republiki w Katmandu i innych większych miastach Nepalu odbyły się wiece. W Katmandu wzmocniono środki bezpieczeństwa, wokół królewskiego pałacu i w ważnych miejscach rozmieszczono policjantów.

Ulicami stolicy przemaszerowały tysiące osób trzymających flagi z sierpem i młotem, skandując "Precz z monarchią!".

Na ulicach Kathmandu manifestujący od rana trwa święto w związku z kresem istnienia blisko 240-letniej monarchii i ustanowienia republiki Nepalu. Dotychczasowy król Nepalu Gjanendra stał się w środę zwykłym obywatelem kraju. (sm)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)