Trwa ładowanie...
dd1t5mz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ostatni bohater I wojny światowej nie żyje

W australijskim Perth zmarł w czwartek w wieku 110 lat Brytyjczyk Claude Stanley Choules, ostatni znany weteran I wojny światowej - poinformowała jego rodzina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatni bohater I wojny światowej nie żyje
(AP, Fot: Royal Australian Navy, LSIS Nadia Monteith)
dd1t5mz

- Wszyscy go bardzo kochaliśmy - powiedziała agencji AP Daphne Edinger, 84-letnia córka zmarłego weterana. Poinformowała także, że jej ojciec zmarł w domu opieki.

Claude Stanley Choules urodził się w 3 marca 1901 roku w angielskim miasteczku Pershore. W 1917 roku wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej i podczas ostatnich miesięcy I wojny światowej służył na okręcie HMS Revenge. Później wyemigrował do Australii i przez ponad 40 lat pełnił służbę w marynarce wojennej tego kraju. W wieku 108 lat wydał swoją autobiografię.

Choules znany był z ogromnego poczucia humoru i skromności. Pytany o receptę na długowieczność, odpowiadał: - Po prostu oddychaj. - Rodzina była dla niego najważniejszą rzeczą w życiu - powiedziała druga córka zmarłego weterana, Anne Pow.

Po śmierci w lutym tego roku - także w wieku 110 lat - Amerykanina Francka Bucklesa, Choules był ostatnim, znanym weteranem I wojny światowej. Żyje jeszcze Brytyjka Florance Grenn, która pod koniec I wojny światowej pełniła służbę w brytyjskim lotnictwie (RAF), ale nie walczyła, lecz była kelnerką.

dd1t5mz

Podziel się opinią

Share

dd1t5mz

dd1t5mz
Więcej tematów