Ostateczny demontaż Jugosławii
Parlament jugosłowiański przystąpił we wtorek do debaty nad aktem konstytucyjnym przyszłego państwa Serbia i Czarnogóra, które ma powstać w miejsce obecnej Jugosławii.
Według agencji Beta, powołującej się na prezydium parlamentu, państwo Serbia i Czarnogóra ma zostać proklamowane jeszcze we wtorek wieczorem. Uchwalenie aktu konstytucyjnego, którego opracowanie wymagało dziewięć miesięcy trudnych negocjacji, jest warunkiem przyjęcia Serbii i Czarnogóry do Rady Europy. Ciągłe opóźnienia w przyjęciu dokumentu spowodowały już, że Rada w listopadzie odłożyła decyzję w tej sprawie.
Zatwierdzenie aktu konstytucyjnego przez parlament jugosłowiański jest ostatnim etapem realizacji porozumienia, zawartego 14 marca ubiegłego roku w Belgradzie pod naciskiem Unii Europejskiej. Przewiduje ono utworzenie w miejsce dotychczasowej federacji luźnego związku państw, w którym Serbia i Czarnogóra będą się cieszyć szeroką autonomią, a po trzech latach będą miały prawo przeprowadzić referendum niepodległościowe.
Do głównych zadań nowej, wspólnej administracji należeć będzie obronność i polityka zagraniczna. Instytucje państwowe starej Jugosławii będą jednak funkcjonować do czasu ukonstytuowania się organów władzy nowego państwa.
Parlamenty Serbii i Czarnogóry zatwierdziły już akt konstytucyjny w zeszłym miesiącu. Aprobata parlamentu federalnego będzie oznaczać oficjalny kres Jugosławii. Belgrad pozostanie wprawdzie stolicą nowego państwa - Serbii i Czarnogóry, ale część wspólnych instytucji znajdzie się w czarnogórskiej Podgoricy.(ck)