Trwa ładowanie...
dsgz641

Ostateczne wyniki referendum: większość Holendrów przeciw umowie z Ukrainą

• Przeciw umowie głosowało aż 61 proc. wyborców, a za 38,2 proc.
• Frekwencja wyniosła 32,3 proc.
• Holendrzy głosowali w referendum z 6 kwietnia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostateczne wyniki referendum: większość Holendrów przeciw umowie z Ukrainą
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
dsgz641

Mimo niewiążącego charakteru głosowania premier Holandii Mark Rutte nie może zignorować wyniku, a jego rząd podejmie debatę w tej sprawie w środę. Dodał też, że Haga nie ratyfikuje w tej sytuacji umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą.

Premier wyjaśnił jednak, że wiele czasu zajmie ustalenie, co można w tej sytuacji zrobić, jako że zmodyfikowanie porozumienia z Ukrainą byłoby trudne i czasochłonne.

Holandia jest jedynym unijnym państwem, które nie ratyfikowało dotąd umowy o zacieśnieniu współpracy gospodarczej i politycznej UE z Ukrainą, co sprawia, że porozumienie to obowiązuje wciąż tylko prowizorycznie. Holenderski rząd już je podpisał, uzyskując na to zgodę obu izb parlamentu.

W ramach dwóch eurosceptycznych inicjatyw pod wnioskiem o referendum zebrano łącznie ponad 400 tys. podpisów. Zdaniem przeciwników ratyfikacji układ stowarzyszeniowy otwiera Ukrainie drogę do członkostwa w UE, czemu są przeciwni. Ponadto w kampanii referendalnej atakowano "niedemokratyczną UE" i jej "parcie ku rozszerzeniu".

dsgz641

Podziel się opinią

Share
dsgz641
dsgz641