Trwa ładowanie...
d1lhd15
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu ma zostać zamknięty

Prowadzony przez siostry boromeuszki specjalny ośrodek wychowawczy w Zabrzu ma zostać zlikwidowany do końca miesiąca; oznacza to, że jego podopieczni zostaną przeniesieni do innych placówek. O zamknięciu ośrodka zdecydowało zgromadzenie boromeuszek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ośrodek Boromeuszek w Zabrzu
Ośrodek Boromeuszek w Zabrzu (You Tube)
d1lhd15

O zabrzańskiej placówce, do której przez wiele lat trafiały dzieci z trudnych rodzin, zrobiło się głośno kilka lat temu. Okazało się, że dochodziło tam do aktów przemocy wobec wychowanków.

Informację o likwidacji ośrodka, podaną przez Fakty TVN, potwierdziła w niedzielę rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk. - Dostaliśmy na piśmie decyzję w tej sprawie. Podjął ją zarząd Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, który jest organem prowadzącym dla ośrodka w Zabrzu - powiedziała Wietrzyk w rozmowie z PAP.

Likwidacja ośrodka oznacza konieczność znalezienia dla podopiecznych boromeuszek miejsc w innych placówkach. Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafią wychowankowie.

d1lhd15

Do chwili nadania depeszy Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy nie odpowiedziała na pytanie PAP o przyczyny podjęcia decyzji o zamknięciu ośrodka.

Kilka lat temu Agnieszka F., czyli siostra Bernadetta - która kierowała ośrodkiem - w procesie karnym została prawomocnie uznana za winną znęcania się nad wychowankami. W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał ją na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył karę w zawieszeniu. Mimo prawomocnego wyroku Agnieszka F. trafiła do więzienia dopiero po orzeczeniu sądu w Zabrzu z kwietnia 2014 r., który nie zgodził się na warunkowe zawieszenie kary. Tuż przed pójściem do więzienia przesłała do sądu pismo, w którym przeprosiła za swoje czyny i poprosiła o wybaczenie tych, których z jej powodu dotknęło cierpienie, ból, czy poczucie zgorszenia.

"Głęboki ból" wyraziły też, pod koniec kwietnia ub.r., siostry boromeuszki. Przeprosiły za cierpienie podopiecznych ośrodka. Przeprosiny wystosowała też przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek s. Claret Król.

Prokuratura oskarżyła s. Bernadettę m.in. o bicie podopiecznych i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. Druga odpowiadająca w procesie zakonnica została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Kilka miesięcy temu do warszawskiego sądu trafił pozew złożony w imieniu jednego z wychowanków ośrodka, który za doznane krzywdy domaga się miliona złotych zadośćuczynienia i 2,5 tys. zł comiesięcznej renty. Paweł, w imieniu którego złożono pozew, był jedną z ofiar. Jego pełnomocnik za cierpienia w ośrodku domaga się solidarnej zapłaty od Kongregacji Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza, Agnieszki F. oraz PZU, czyli ubezpieczyciela Kongregacji.

d1lhd15

Podziel się opinią

Share

d1lhd15

d1lhd15
Więcej tematów