PolskaOśmiu wyszkolonych ochroniarzy broni ks. Jankowskiego

Ośmiu wyszkolonych ochroniarzy broni ks. Jankowskiego

Ośmiu wyszkolonych ochroniarzy z ostrą
bronią chroni ks. prałata Henryka Jankowskiego - dowiedział się
"Dziennik". Robią to jako wolontariusze - twierdzi prezes
Instytutu ks. Jankowskiego Mariusz Olchowik.

Ośmiu wyszkolonych ochroniarzy broni ks. Jankowskiego
Źródło zdjęć: © AFP

16.10.2007 | aktual.: 16.10.2007 07:58

Jeden z ochroniarzy ks. prałata opowiada gazecie: Kwietniowy wieczór 2007 r., godz. 20.30, plac Unii Lubelskiej w Warszawie. Kolumna trzech samochodów przemieszcza się z warszawskiego Mokotowa w stronę centrum. W pierwszym aucie siedzi czterech mężczyzn w garniturach ze słuchawkami w uchu. Drugim podróżuje ks. Henryk Jankowski z kierowcą i jednym ochroniarzem. Kolumnę zamyka samochód z kolejną dwójką ochroniarzy. Na przejście dla pieszych wbiega człowiek w kominiarce. Dwa samochody z piskiem opon skręcają w najbliższą ulicę. Trzecie auto zatrzymuje się i dwóch ochroniarzy błyskawicznie obezwładnia zamaskowanego osobnika. Jak się okazało, był to przypadkowy przechodzień.

Hierarchowie Kościoła są zniesmaczeni kolejną fanaberią ks. Jankowskiego. Żaden ksiądz ani biskup w Polsce nie ma ochroniarza. Nikt nie kwestionuje, że ksiądz prałat w latach 80. zrobił bardzo wiele dobrego i szkoda, że podobnymi pomysłami przekreśla swoją legendę - mówi abp Tadeusz Gocłowski.

Ale Mariusz Olchowik tłumaczy, że zagrożenie jest realne: Podczas odsłonięcia pomnika Dmowskiego dzięki ochronie uniknął pobicia przez lewicowych fanatyków - tłumaczy dziennikowi.

Ochroniarze mają od 22 do 28 lat. Posiadają broń. Zostali przeszkoleni przez byłych żołnierzy GROM. Sfinansowaliśmy im niektóre szkolenia, teraz, aby się odwdzięczyć, jako wolontariusze chronią prałata - twierdzi Olchowik.

Jak czytamy w gazecie, chroniony jest nie tylko ks. Jankowski, ale także siedziba instytutu jego imienia na warszawskiej Saskiej Kępie. Zdarzają się różne sytuacje. Ostatnio ktoś zdewastował tablicę instytutu, odkręcając mosiężne orły - mówi Olchowik. Ochroniarze są także wykorzystywani do konwojowania cennych przedmiotów, np. obrazów czy bursztynu wykorzystywanego do budowy ołtarza w Gdańsku.

Czy ci ochroniarze nie są zbędni? - zapytał "Dziennik" ks. Jankowskiego. To raczej profilaktyka. Mariusz Olchowik się uparł po tym, jak kiedyś w pociągu relacji Warszawa - Gdańsk ktoś ukradł mi portfel. Poza tym zawsze mam jakieś bagaże i trochę trwa, zanim wyjdę z pociągu. Z ochroną wszystko idzie sprawniej i podróż mija szybciej, bo pogadać można - wyjaśnia. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)