Osiedle dla eksmitowanych na warszawskich Siekierkach
Na początek października zaplanowano
podpisanie umowy na dzierżawę budynków na warszawskich Siekierkach
przeznaczonych dla osób objętych nakazem eksmisji, bez prawa do
lokalu socjalnego - poinformowała dyrektor biura
polityki lokalowej stołecznego urzędu miasta Mirosława Wnuk.
W lipcu Rada Warszawy przyjęła uchwałę w tej sprawie. Władze miasta chcą ulokować ok. 100 osób objętych nakazem eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego w budynkach na Siekierkach, służących do tej pory za hotele robotnicze. Są tam kilkuosobowe pokoje; kuchnie i łazienki są na korytarzach. Mężczyźni i kobiety zamieszkają osobno.
W każdym z budynków znajduje się 50 miejsc. Miasto w chwili obecnej zamierza wynająć dwa z nich - poinformowała Wnuk. Według niej szacowany miesięczny koszt najmu jednego budynku to blisko 17 tys. zł. Dzierżawa przewidziana jest do 2008 r.
Jak poinformowała Wnuk, nie ma żadnej regulacji prawnej określającej czas pobytu osoby skierowanej do pomieszczenia tymczasowego. Podkreśliła, że miasto będzie realizować program pomocy społecznej, który zapewni możliwość wyjścia z "tymczasowości" mieszkania i życia.
Dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu Miasta Paweł Wypych zapewnił, że miasto nie pozostawi tych osób bez opieki. Rozpisaliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych o przygotowaniu dla takich osób programu integracji ze społeczeństwem. Wpłynęła na ten konkurs oferta Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (PKPS) - poinformował Wypych.
Dodał, że osoby, które zamieszkają w tych lokalach będą objęte opieką pracownika socjalnego, pomocą prawną oraz psychologiczną. Zapewnił, że PKPS deklaruje także pomoc rzeczową oraz objęcie tych osób doradztwem zawodowym.
Zaznaczył, że wojewoda uznał uchwałę rady miasta za zgodną z prawem. Absolutnie nie będzie to żadne getto ani kolonia karna, jak to określają gazety, żeby mieć chwytliwy tytuł - powiedział Wypych odnosząc się do tekstów, w których budynki te nazywane są "gettem biedy", "enklawami biedy", "kolonią karną" lub "biedadomami".
Od początku roku nie można wykonywać eksmisji na bruk. Według znowelizowanego Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli osobie, którą komornik ma eksmitować z mieszkania, nie przysługuje prawo do innego mieszkania, komornik musi wystąpić o przyznanie jej lokalu tymczasowego do gminy.
Eksmisje osób bez prawa do lokalu socjalnego dotyczą m.in. tych, którzy choć mają materialną możliwość, uporczywie nie opłacają czynszu, osób, które znęcają się nad rodziną oraz tych, które uprzykrzają życie swoim sąsiadom.