Trwa ładowanie...
d1gsgsg

Osama czy Usama - chodzi o tego samego

Eksperci z Zakładu Arabistyki i Islamistyki UW profesorowie: Janusz Danecki i Marek Dziekan uważają, że prawidłowa pisownia nazwiska saudyjskiego terrorysty - to Usama
Ibn Ladin, a nie Osama bin Laden czy ben Laden.

d1gsgsg
d1gsgsg

Transkrypcja języka arabskiego na język polski jest od dawna ustalona. Od 1971 roku korzystają z niej: Wydawnictwo Naukowe PWN, Państwowy Instytut Wydawniczy, polska edycja encyklopedii Britannica. W tradycyjnej transkrypcji nazwisko tego międzynarodowego terrorysty pisze się "Usama Ibn Ladin", czyli "Usama syn Ladina" - powiedział prof. Danecki.

W każdym kraju arabskim jest kilkanaście dialektów. Często notujemy wymowę dialektową, bo słyszymy, że tak się mówi: w Syrii, Afganistanie, Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo, Arabowie mają własne zdanie, własne wyobrażenie o tym, jak powinno pisać się ich nazwiska. A jeszcze inną koncepcję ma często urzędnik MSZ, który wypisuje paszporty, a w nich - nazwiska w alfabecie łacińskim - dodał prof. Danecki, pytany o przyczyny odmiennej od tradycyjnej transkrypcji pisowni nazwiska głównego podejrzanego o zamachy terrorystyczne w USA 11 września.

Także inny ekspert języka arabskiego, prof. Marek Dziekan potwierdza, że prawidłowy zapis nazwiska Saudyjczyka, to Usama Ibn Ladin. (mk)

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj