"Osaczyć i ogrodzić". Niemcy wydali instrukcję postępowania, na wypadek spotkania polskiego żubra
Zastrzelenie polskiego żubra przez niemieckich myśliwych wywołało międzynarodowy skandal. By uniknąć podobnych sytuacji, brandenburskie władze opublikowały specjalne wytyczne na wypadek gdyby wizyta zwierzęcia z Polski miała się powtórzyć.
We wtorek ministerstwo środowiska w Brandenburgii wydało specjalną instrukcję postępowania dla lokalnych władz. Jej autorzy tłumaczą, jak należy się zachować w przypadku pojawienia się polskiego żubra na przygranicznych terenach. Po pierwsze, władze landu powinny niezwłocznie skontaktować się, nie tylko z niemieckimi, ale także z polskimi urzędami ds. środowiska. Po drugie należy "ogrodzić i osaczyć" zwierzę w taki sposób, by nie miało możliwości ucieczki, a władze zyskały czas na podjęcie dalszych decyzji.
Czy autorzy instrukcji dopuszczają możliwość zabicia żubra? Tak, ale tylko w jednym wypadku. Likwidacja może nastąpić, gdy "zagrożone jest życie i zdrowie innych ludzi".
Instrukcja resortu środowiska powstała, by nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji, która miała miejsce we wrześniu. W przygranicznym mieście Lubusz niemieckie władze zastrzeliły zwierzę, tłumacząc swoją decyzję kwestią bezpieczeństwa znajdujących się w pobliżu ludzi. Niemieccy urzędnicy tłumaczyli, że nie udało im się znaleźć weterynarza, który mógłby uśpić zwierzę.