Orzeczenie TK z komentarzem. "Niedopuszczalna adnotacja"
"Orzeczenia TK" wydane w składach z udziałem tzw. dublerów publikowane będą ze stosowną notą - przekazał minister Maciej Berek. "Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych komentatorów" - stwierdziła natomiast Krajowa Rada Sądownictwa.
W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia. Na dokumencie pojawił się dopisek.
"Zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach: Xero Flor w Polsce Sp. z o.o. p. Polsce z dn. 7.05.2021 r., skarga nr 4907/18; Wałęsa p. Polsce z dn. 23.11.2023 r., skarga nr 50849/21; M.L. p. Polsce z dn. 14.12.2023 r., skarga nr 40119/21, Trybunał Konstytucyjny jest pozbawiony cech trybunału powołanego ustawą, gdy w jego składzie zasiada osoba nieuprawniona. Zgodnie z tymi orzeczeniami, publikowany wyrok wydany został w składzie ustalonym z naruszeniem podstawowej zasady mającej zastosowanie do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i w konsekwencji naruszającym istotę prawa do sądu ustanowionego na mocy ustawy" - czytamy.
Minister Maciej Berek w mediach społecznościowych napisał, że orzeczenia TK będą publikowane z tym właśnie dopiskiem. Stwierdził, że kiedy w składzie TK orzekają "sędziowie-dublerzy", Trybunał nie jest "nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą". "Konstytucja nakazuje przestrzegać prawa międzynarodowego. Polskę wiążą więc orzeczenia ETPC, zgodnie z którymi TK orzekający w składach z udz. tzw. dublerów nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą. 'Orzeczenia TK' wydane w takich składach publikowane będą ze stosowną notą" - napisał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co Kaczyńskiemu Mejza? Posłanka KO drwi
"Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych komentatorów"
Ta informacja wywołała oburzenie po stronie polityków PiS. "Czyżby Dziennik Ustaw pomylił się komuś z Facebookiem?" - napisał Krzysztof Szczucki. "Nie mówiąc już o tym, że ETPC nie ma żadnych kompetencji do oceniania Trybunału Konstytucyjnego" - dodał.
"Ta adnotacja to niedopuszczalna i bezprawna publicystyka. Jedyne co prawnie wiążące znajduje się poniżej tego komentarza od słowa "wyrok Trybunału Konstytucyjnego"" - stwierdził natomiast Sebastian Kaleta. Dodał też, że wyroki TK w przeciwieństwie do "tego typu komentarzy mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne".
Do sprawy odniosła się także Krajowa Rada Sądownictwa. "Art.9 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (...) ustala jakie akty podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych komentatorów. Na marginesie, czy skład Trybunału Konstytucyjnego od dziś ustalać będzie ETPC?" - napisano w poście w mediach społecznościowych.