Oryginał napisu "Arbeit macht frei" powrócił nad bramę byłego KL Auschwitz
Nad główną bramę wejściową do byłego
obozu koncentracyjnego Auschwitz powrócił rano oryginał
historycznego napisu "Arbeit macht frei". Od stycznia znajdowała
się w tym miejscu kopia. Oryginał przywrócono przed zbliżającą
się pielgrzymką papieża Benedykta XVI - dowiedziała się od
głównego konserwatora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau,
Rafała Pióry.
Pióro powiedział, że konserwatorzy przebadali w ciągu ostatnich miesięcy stan napisu. Okazało się, że jego zniszczenia są powierzchniowe i po tymczasowym zabezpieczeniu może powrócić na swoje miejsce. Napis "Arbeit macht frei" będzie wieńczył bramę główną do jesieni, po czym trafi z powrotem do pracowni i zostanie gruntownie zakonserwowany.
Brama główna w obozie Auschwitz I, jako jedyna w całym obozie, została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali oni przywiezieni jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940-1941 roku. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem.
Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym - PAP) - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa.
Kopia, która od stycznia bieżącego roku zastępowała oryginalny napis, wykonana została w warsztatach technicznych muzeum. Jej wykorzystanie było konieczne, gdyż konserwacja historycznego napisu potrwa kilka miesięcy.
Napis "Arbeit macht frei" był użyty nie tylko w Auschwitz. Ta sama dewiza wieńczyła bramy prowadzące do obozów koncentracyjnych w Rzeszy.
Przez bramę codziennie maszerowały do pracy komanda więźniów. Wracając do obozu więźniowie nieśli wyczerpanych, chorych i zmarłych z wysiłku lub zamordowanych kolegów.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w lipcu 1947 roku na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. W obozie w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.