Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 180 miast
W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy oraz ponad 180 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli.
Orszaki po raz drugi odbędą się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda)
i Ameryce Północnej (USA, Chicago). Orszak ma też połączyć granicę polsko-niemiecką, bo przejdzie z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.
- Bardzo cieszymy się z niemal dwukrotnego wzrostu liczby miejscowości, które organizują kolejną edycję orszaku w stosunku do roku ubiegłego. To niewątpliwie znak, że chrześcijanom zależy na wspólnotowym i rodzinnym przeżywaniu świąt - podkreślił prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.
Dodał, że Orszak Trzech Króli ma też przejść na pl. Św. Piotra w Rzymie; grupa organizatorów przygotowała 10 tys. koron dla osób, które będą chciały w nim uczestniczyć oraz specjalną koronę dla papieża Franciszka (uczestnicy orszaków otrzymują od organizatorów bezpłatnie symboliczne papierowe korony).
Tegoroczna, szósta edycja orszaku przebierać będzie pod hasłem: "Kolędujmy".
Orszak Trzech Króli w Warszawie
W Warszawie pochód wyruszy z pl. Zamkowego o godz. 12, po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przejdzie w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę.
- Oprócz dobrze znanych już mansjonów, na które co roku czeka wielu mieszkańców stolicy, takich jak "Dwór Heroda" czy "Walka dobra ze złem", pojawią się zupełnie nowe - rozpoczynający orszak "Edykt Cezara Augusta", po którym brzemienna Maryja wraz z Józefem zmierzać będą na spis ludności do Betlejem i poszukiwać miejsca w +Gospodzie+ oraz +Szałas Pasterzy", w którym prawdę o narodzeniu Jezusa będzie zwiastował zdumionym pastuszkom sam Anioł Pański. Ostatnią sceną, odegraną tuż przed oddaniem pokłonu Maleńkiemu będzie widowiskowa +Brama do Nieba+" - powiedział Marchewicz.
Dodał, że orszak dotrze do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku oraz złożyć niesione dary. Następnie na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.
Motto scenariusza warszawskiej imprezy to słowa: "Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno", inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych papieża Jana Pawła II.
Autorka warszawskiego scenariusza Anna Murawska poinformowała, że poprowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. - Król europejski wyrusza na poszukiwanie Dobra i odkrywa, że Bóg złożył je w ludzkim sercu oraz że Dobro jest w Bogu. Król azjatycki poszukuje Prawdy: w nauce i studiowanych księgach znajduje odpowiedź, że Bóg jest Prawdą. Król afrykański poszukuje Piękna: podziwiając przyrodę poznaje, że Bóg jest twórcą Piękna. Prawda, Dobro i Piękno jest w Nim - powiedziała Murawska. Dodała, że Trzej królowie będą wędrować w towarzystwie wspierających ich orszaków i swojej świty.
Nowa trasa w Łodzi
W Łodzi Orszak Trzech Króli przejdzie w tym roku - ze względu na remonty ulic - nową trasą. Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego, a orszak przejdzie ulicami: Zarzewską, Sieradzką i Piotrkowską do łódzkiej archikatedry, przed którą stoi bożonarodzeniowa szopka.
Na czele orszaku jechać będą mędrcy, w których rolę wcielą się w tym roku rektorzy Politechniki Łódzkiej oraz dwóch Wyższych Seminariów Duchownych. Po dotarciu do szopki złożą złoto, mirrę i kadzidło. Na trasie stanie kilka platform, na których aktorzy-amatorzy odgrywać będą sceny związane ze świętem. Dla wszystkich uczestników przygotowano śpiewniki i tradycyjne ciastka tzw. szczodraki.
Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, a patronat nad nimi objęły m.in. władze miasta i województwa.
Zmotoryzowana parada w Toruniu
W Toruniu parada będzie zmotoryzowana; orszak wyruszy o godzinie 15. z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert muzycznej gwiazdy - rockowego zespołu Bracia.
W Rzeszowie (Podkarpackie) udział w orszaku zapowiedziało ponad 900 "aktorów" - głównie dzieci z rzeszowskich szkół i ich rodziców. Impreza rozpocznie się o godz. 11.30 na ul. 3 Maja, następne orszak przejdzie ulicami Rzeszowa na Rynek, gdzie znajdować się będzie żywa szopka. Jedną z największych atrakcji rzeszowskiego orszaku będzie wielbłądzica Dżamira.
Orszak przejdzie również ulicami innych podkarpackich miast m.in. Lubaczowa i Jarosławia. W tym drugim mieście o godz. 12 jednocześnie z czterech kościołów wyruszą cztery orszaki: Orszak Świętej Rodziny, Orszak Europejski (Król Kacper), Orszak Azjatycki (Król Melchior) oraz Orszak Afrykański (Król Baltazar). W tym roku gościem honorowym - głównym Pasterzem tego orszaku - będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Ulicami Katowic Orszak Trzech Króli przejdzie po raz trzeci. Jak zapowiadają organizatorzy ma to być zgromadzenie rozśpiewane, wielobarwne, rodzinne i radosne. Pochód rozpocznie się po mszy św. odprawionej w południe w Archikatedrze Chrystusa Króla. Wymarsz przewidziany jest na godz. 13.30. Uczestnicy przejdą ul. Powstańców, Lompy, Jagiellońską, i ul. Wita Stwosza wrócą przed katedrę.
Katowicki orszak będzie miał charakter średniowiecznej pielgrzymki do Ziemi Świętej śladami miejsc uświęconych wydarzeniami z historii narodzin Chrystusa. Do grona aktorów-amatorów, obok nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci, dołączą młodzi uczestnicy widowiska "Franciszek- wezwanie z Asyżu", którzy pod kierunkiem reżysera Mariusza Kozubka przygotowują się do odegrania scen biblijnych. Nie zabraknie również pastuszków, aniołów i diabłów. Honorowy patronat nad imprezą objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Piotr Uszok.
W ubiegłym roku w 93 miastach Polski w orszakach w kraju poszło ponad 200 tys. osób, a w orszaku warszawskim ponad 40 tys. - poinformował Marchewicz.
Głównym organizatorem pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w ich przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk, wolontariusze w 22 miastach w trakcie przemarszu będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ub.r. podczas warszawskiego orszaku zebrano 40 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie dziesięciu całorocznych stypendiów.
W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. Patronat nad warszawskim orszakiem objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.