Trwa ładowanie...
dfdraq2
28-02-2004 05:50

Orlen w Czechach?

Zaostrza się rywalizacja o czeski Unipetrol, dzięki czemu, paradoksalnie, rosną szanse polskiego Orlenu na przejęcie większościowego pakietu akcji czeskiego koncernu petrochemicznego - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

dfdraq2
dfdraq2

Według niej, Orlen może mieć większe szanse dlatego, że do oferty międzynarodowego giganta paliwowego Royal Dutch/Shell dołączyła kazachska spółka KazMunaiGaz.

Na placu boju o kupno 62,99% akcji czeskiego koncernu petrochemicznego pozostało trzech oferentów: polski PKN Orlen, węgierski MOL i drugi co do wielkości koncern paliwowy na świecie, międzynarodowy Royal Dutch/Shell. Trwa właśnie badanie finansów czeskiej firmy.

Wczoraj o tym, że dołączył do oferty Shella, poinformował KazMunaiGaz z Kazachstanu. Ten koncern wcześniej samodzielnie złożył ofertę. Jak podała Czeska Agencja Prywatyzacyjna, była ona finansowo najkorzystniejsza dla rządu. Kazachowie oferowali za akcje aż 16 miliardów koron, gdy Orlen około 10 miliardów. Jednak ich propozycję odrzucono, o czym zdecydowały obawy, że za pośrednictwem kazachskiej firmy wpływy w Unipetrolu uzyska któryś z koncernów rosyjskich.

Według Tomasa Hukovicky'ego, analityka firmy konsultingowej Finance, którego cytuje "Gazeta Wyborcza", na tym, że Kazachowie przyłączyli się do Shella, najwięcej zyska Orlen. Wyjaśnia on, że choć dołączenie KazMunaiGaz może znacząco podwyższyć wartość oferty Shella, to jednak nie wszystkim podoba się ewentualne wejście na czeski rynek firmy ze Wschodu. (IAR)

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj