PolskaOrkiestra Jurka Owsiaka zagra po raz 13.

Orkiestra Jurka Owsiaka zagra po raz 13.

Już po raz trzynasty zagra w niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze będą zbierane na wprowadzenie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

W ciągu dwunastu dotychczasowych finałów WOŚP zebrała ponad 53 mln 616 tys. dolarów. Dzięki korzystnemu oprocentowaniu konta Fundacji do tej pory zakupiono (za ponad 55 mln 100 tys. dolarów) blisko 16 tys. urządzeń medycznych dla szpitali i placówek zdrowotnych w całej Polsce. Każdy z finałów poświęcony jest innemu celowi, zawsze związanemu z chorymi dziećmi.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 roku. Zbierano wtedy pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji zbierano m.in. na: pomoc szpitalom noworodkowym; zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; diagnostykę noworodków i niemowląt; ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi; zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych.

Fundacja WOŚP została zarejestrowana w Warszawie 2 marca 1993 roku. Jej założycielami byli Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski oraz Beata Bethke.

Pomysł założenia Fundacji i organizowania corocznych zbiórek pieniędzy zrodził się po ogromnym sukcesie pierwszego finału, z którego środki przeznaczono na sprzęt dla kardiochirurgii dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. Zbiórka przerodziła się w ogromną akcję, w którą co roku angażują się tysiące Polaków.

Podstawowym celem Fundacji WOŚP jest działalność w zakresie ochrony i ratowania życia m.in. poprzez zakup sprzętu medycznego dla szpitali publicznych. Fundacja działa także na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Po każdym finale, WOŚP przedstawia protokół z jego przebiegu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na podstawie tego rozliczenia otrzymuje pozwolenie na przeprowadzenie kolejnego finału. Na zakup sprzętu organizowane są przetargi.

Podczas zbliżającego się XIII Finału pieniądze będzie zbierać około 120 tys. wolontariuszy, zorganizowanych w ponad 1200 sztabach w kraju i za granicą (m.in. w Atenach, Berlinie, Los Angeles, Detroit, Nowym Jorku, Chicago, Brukseli, Kairze, Wiedniu, Sztokholmie oraz polskiej bazie wojskowej w Iraku).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)