"Orgia" Pasoliniego w Gdańsku
Sztukę "Orgia", autorstwa jednego najgłośniejszych artystów XX wieku Pier Paolo Pasoliniego, wystawi po raz pierwszy w Polsce Teatr Wybrzeże w Gdańsku.
24.04.2010 | aktual.: 25.04.2010 08:25
- W spektaklu występują mężczyzna i kobieta, którzy prowadzą między sobą grę, perwersyjną grę, chwilami wyuzdaną. W istocie to dramat o władzy i dominacji jednego człowieka nad drugim - przedstawiał sztukę rzecznik gdańskiego teatru Grzegorz Kwiatkowski.
"Zamknięci w domudomu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Jednakże cielesność, ból, poniżenie stają się sposobem dotarcia, do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. Są próbą przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności. A także wzajemnym uczuciom, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia" - taką charakterystykę spektaklu można przeczytać na stronie internetowej Teatru Wybrzeże.
Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.
Rolę Kobiety kreuje Dorota Androsz, Mężczyzny - Marek Tynda.
Reżyserem spektaklu jest Wiktor Rubin, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Do tej pory wyreżyserował m.in. "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2006), "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego (Teatr Wybrzeże w Gdańsku 2007), "Lalkę" wg Bolesława Prusa (Teatr Polski we Wrocławiu 2008).
Pier Paolo Pasolini (1922-1975) - włoski pisarz, dramaturg, malarz, poeta, scenarzysta i reżyser filmowy; uznawany był za twórcę nonkonformistycznego i kontrowersyjnego. Jego filmy wywoływały skandale, wielokrotnie zabraniano ich dystrybucji. Jego najbardziej znane obrazy to: "Ewangelia według Mateusza" (1964), "Dekameron (1970), "Opowieści kanterberyjskie (1971), "Kwiat tysiąca i jednej nocy" (1974), "Salo czy 120 dni Sodomy" (1975). Debiutancki dramat "Orgię" napisał w 1968 r.