Trwa ładowanie...
d2repwy

Organizacje pozarządowe obawiają się zmian podatkowych

Organizacje pozarządowe obawiają się, że po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ludzie będą wpłacali mniej pieniędzy na cele charytatywne. Sejm zmniejszył wartości darowizn, które podatnik może sobie odpisywać od dochodu z 10 do 5% wartości darowizny na kościoły i działalność charytatywno-opiekuńczą.

Share
d2repwy

Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśliła, że na tych zmianach ucierpi społeczeństwo. Wiele osób wpłaca po 5 i wiecej tysięcy złotych rocznie na konto fundacji i mogłyby to sobie odpisać od podatku. To nie są pieniądze dla nas, to są pieniądze dla ludzi. Pozostaje nam tylko protest, ale nie sądzę aby ktoś chciał nas słychać - powiedziała Ochojska.

Według wicedyrektora Caritasu ojca Huberta Matusiewicza większość osób wpłacających pieniądze to ludzie niezamożni. Jeżeli będą mogli mniej odpisać od podatku to jednocześnie mniej przekażą na cele charytatywne. Przede wszystkim bedzie to godziło w nasze społeczeństwo dlatego, że Caritas, na zasadzie pomocniczości, w dużej mierze wyręcza służby publiczne w tym co jest zadaniem państwa - powiedział ojciec Matusiewicz.

Zmianami w przyszłorocznych podatkach od dochodów osobistych Senat zajmie się w piątek. Aby propozycje zmian w podatkach stały się obowiazującym prawem muszą zostać podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw do 30 listopada. (aka)

d2repwy

Podziel się opinią

Share
d2repwy
d2repwy
Więcej tematów