Organizacja Współpracy Islamskiej wzywa do rozmów w Syrii i wsparcia misji w Mali
Na zakończenie dwudniowego szczytu w Kairze Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) wezwała opozycję syryjską i członków reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada do rozmów. Omawiano też sytuację w Mali, wskazując na potrzebę wsparcia operacji AFISMA.
W oświadczeniu na zakończenie szczytu podkreślono, że rozmowy opozycji i władz Syrii mogłyby pomóc w zrealizowaniu "aspiracji narodu syryjskiego do demokratycznych reform i przemiany".
Associated Press odnotowuje, że w Kairze nie wezwano Asada do ustąpienia. Agencja dodaje, że obrady obnażyły sprzeczne poglądy wśród krajów muzułmańskich i arabskich na syryjską wojnę domową. W przeszłości wiele państw członkowskich OWI, w tym Egipt, żądało odejścia Asada.
Tym razem islamistyczny prezydent Egiptu Mohammed Mursi ostro skrytykował co prawda syryjski reżim, ale nie wezwał Asada wprost do ustąpienia.
Na kairskim szczycie omawiano też sytuację w Mali. Państwa OWI opowiedziały się za przyspieszeniem wysyłania tam sił międzynarodowych. Wskazano, że międzynarodowa operacja w Mali kierowana przez siły afrykańskie (AFISMA) pilnie potrzebuje wsparcia finansowego i logistycznego.
W oświadczeniu w sprawie Mali podkreślono, że szczyt OWI "zdecydowanie potępia działania różnych grup i ruchów terrorystycznych". Ani słowem nie wspomniano natomiast - co odnotowuje agencja dpa - o francuskiej interwencji wojskowej w tym kraju. Wiele państw arabskich, w tym Egipt, krytykowało francuską operację.