PolskaOrganizacja ruchu w miastach podczas Euro 2012

Organizacja ruchu w miastach podczas Euro 2012

Już dziś pierwszy zaczyna się Euro 2012. Kibice nie mogą się doczekać, ale wielu mieszkańców miast, w których odbywają się mecze, przeklina mistrzostwa i narzeka na zakorkowane ulice i zmiany w organizacji ruchu. Część zmian zostanie wprowadzona na czas trwania mistrzostw, czyli od 7 czerwca do 1 lipca. Pozostałe będą obowiązywały tylko podczas dni meczowych – 8, 12, 16, 21 i 28 czerwca.

Warszawa:

Na objazdy i stanie w korkach muszą przygotować się głównie kierowcy. Mecz Polska - Grecja rozpocznie się o godzinie 18, ale już o godzinie 14 z ruchu wyłączone zostaną Aleje Jerozolimskie od Emilii Plater do Ronda Waszyngtona, Wybrzeże Szczecińskie i Wał Miedzeszyński od Trasy Świętokrzyskiej do Stanów Zjednoczonych oraz Aleja Zieleniecka pomiędzy Targową i Waszyngtona. Zakaz wjazdu obowiązywać będzie też na Saską Kępę. Dodatkowo służby na kilkunastu ulicach wprowadzą zakaz parkowania. Zwykła organizacja ruchu zostanie przywrócona około godziny 21:30.

Metro

Do 1 lipca metro będzie kursowało do godziny 2.00. W noce po meczach, czyli 8/9, 12/13, 16/17, 21/22 i 28/29 czerwca oraz w noc finałową 1/2 lipca metro będzie jeździło przez całą noc. Po zakończeniu meczu metro będzie kursowało co 5 minut, a od 24.00 co 15 minut.

Linie specjalne oznaczone literą F

Do obsługi Strefy zostaną uruchomione linie oznaczone lierą F, którymi kibice będą mogli wrócić do domu. Linie będą kursowały od godziny 22.00 do 1.30, a w dni meczowe od 22.00 do 2.00. Częstotliwość kursowania autobusów będzie dostosowana do zainteresowania ze strony kibiców. Na czas UEFA EURO 2012 zostaną uruchomione cztery linie F.

Autobusy

Pętla autobusowa linii nocnych, znajdująca się obecnie przy CH Złote Tarasy oraz przy ulicy Emilii Plater, na czas mistrzostw zostanie przeniesiona w rejon skrzyżowania Al. Jerozolimskich, al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego. Autobusy nocne do godziny 2.00 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, średnio co 15-20 minut.

Linie specjalne oznaczone literą P

Kibice, którzy przyjadą do Warszawy na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej samochodami, będą mogli zostawić pojazdy na specjalnie przygotowanych parkingach i przesiąść się do autobusów, które dowiozą ich na Stadion Narodowy, a po meczu odwiozą na parking.

Wskazówek dotyczących poruszania się komunikacją miejską będą udzielali też informatorzy ZTM. Czynne będą także infolinie: urzędu miasta 800 80 2012, w godz. 8-16 oraz stała, całodobowa informacja ZTM - (22) 194 84.

Wrocław:

We Wrocławiu, gdzie odbędzie się mecz Czechy - Rosja, na utrudnienia muszą się przygotować kierowcy, którzy będą chcieli przedostać się w okolice rynku i Stadionu Miejskiego. Dla kibiców uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie komunikacji tramwajowej oraz trzy linie autobusowe.

We Wrocławiu są 62 linie autobusów dziennych i 13 nocnych. Na kolejnych 22 liniach dziennych kursują wrocławskie tramwaje, w tym 3 linie Tramwaju Plus, które łączą centrum ze stadionem.

Gdańsk:

Rusza m.in. specjalny autobus, który będzie dowozić kibiców oraz turystów z lotniska do centrum miasta, wydłuży się też czas funkcjonowania niektórych tramwajów i autobusów.

Codzienny transport pomiędzy lotniskiem a centrum miasta zapewni od czwartku do 1 lipca specjalna linia autobusowa C1. Pojazdy tej linii jeździć będą obwodnicą a następnie Trasą W-Z do centrum miasta, gdzie zatrzymają się przy Bramie Wyżynnej i dworcu PKP. Autobus powinien pokonać tą trasę średnio w 18 minut. Linia jest bezpłatna i mogą z niej korzystać nie tylko kibice czy turyści, ale też gdańszczanie.

Dodatkowo w dni, w które w Gdańsku odbywać się będą mecze (10,14,18 i 22 czerwca), z lotniska odjeżdżać będą autobusy linii C2, które dowiozą pasażerów ul. Słowackiego i ul. Kochanowskiego bezpośrednio pod stadion - do zlokalizowanej tutaj pętli autobusowej. Droga ta powinna zająć około 27 minut. Przejazd autobusem C2 także będzie bezpłatny.

Ze względu na kibiców i turystów, a także gdańszczan, którzy będą brali udział w wielu wydarzeniach odbywających się choćby w Strefie Kibica zlokalizowanej na Placu Zebrań Ludowych, poczynając od czwartku do nocy z 1 na 2 lipca, wydłużą się godziny funkcjonowania linii tramwajowych nr 2, 3 i 6. Każdego dnia tramwaje te będą jeździły do około godz. 2.30 w nocy z częstotliwością co 20 minut.

Dodatkowo, po zakończeniu imprez na Placu Zebrań Ludowych (pomiędzy północą a godz. 1 w nocy) z przystanku "Brama Oliwska" będą odjeżdżały specjalne - dodatkowe tramwaje linii: 2 (do pętli Łostowice Świętokrzyska a także w przeciwnym kierunku - do Oliwy przez Zaspę), 3 (do Brzeźna oraz do Stogów przez Przeróbkę) oraz 6 (do Jelitkowa przez Wrzeszcz i Oliwę).

Od czwartku do nocy z 1 na 2 lipca ze zwiększoną częstotliwością będą też funkcjonować autobusowe linie nocne: N3 (przez całą noc w obu kierunkach co około 40 min)
; N5 (do godz. 2.45 w obu kierunkach co około 40 min) i N6 (w obu kierunkach co 20 min). Na linii N9 zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 1.25 z Dworca Głównego.

Na mieszkańców Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych na pętli tramwajowej "Łostowice Świętokrzyska" będą z kolei czekały dodatkowe autobusy nocnych linii: N1, N4 oraz N13.

W dni meczowe kibiców dowiozą w pobliże stadionu specjalne linie tramwajowe nr 60 (Brama Wyżynna-Stadion) oraz 94 (Letnica-Marynarki Polskiej). Obie linie rozpoczną kursowanie około trzech godzin przed meczem a zakończą po odwiezieniu kibiców. Tramwaje te będą jeździć co kilka minut.

W dni meczowe pomiędzy Dworcem Głównym w Gdańsku a przystankiem Gdańsk Stadion-Expo, położonym około 300 metrów od stadionu piłkarskiego, kursować będą pociągi SKM. Rozpoczną one kursy około czterech godzin przed, a zakończą - ok. trzy godziny po każdym meczu. Składy SKM będą jeździć co 10-12 minut, a jeden pociąg będzie w stanie przewieźć około 1800 osób. Trasę pięciu kilometrów pokonają one bez zatrzymywania się w niespełna sześć minut. Przejazd tymi pociągami będzie bezpłatny.

Dla kibiców przyjeżdżających do Gdańska samochodami i autokarami przygotowano dodatkowe parkingi. W odległości 500 metrów od Areny Gdańsk zorganizowane zostaną dwa obszary postojowe dla autokarów - jeden na stałe dla kibiców Hiszpanii, którzy rozegrają w Gdańsku trzy mecze, a drugi dla sympatyków ich rywali - Irlandii, Włoch i Chorwacji, które tylko raz wystąpią na tym stadionie.

W dni meczowe uruchomione zostaną również dwa parkingi - przy Centrum Handlowym Auchan oraz w dzielnicy Chełm, dla samochodów osobowych w systemie "parkuj i jedź". Oba parkingi patrolowane będą przez strażników miejskich. Do miasta można się z nich będzie dostać specjalnie oznakowanymi autobusami kursującymi z lotniska do centrum oraz z lotniska w pobliże stadionu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)