Trwa ładowanie...
d4kedgi
13-04-2004 06:00

Ordynacją w Leppera

Politycy różnych opcji coraz bardziej obawiają się Samoobrony. Niektórzy, by zatrzymać Andrzeja Leppera, chcą zmieniać ordynację wyborczą - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

d4kedgi
d4kedgi

Platofrma Obywatelska proponuje wprowadzenie ordynacji większościowej i jednomandatowych okręgów wyborczych. Jej lider Donald Tusk chce w tej sprawie zwrócić się o poparcie do wszystkich klubów parlamentarnych. Problem w tym - zaznacza "Gazeta Wyborcza" - że obecna proporcjonalność wyborów do Sejmu jest zapisana w konstytucji, a do jej zmiany trzeba co najmniej dwóch trzecich głosów posłów. W obecnym Sejmie trudno byłoby znaleźć taką większość.

"To fatalny pomysł, którego realizacja tylko przysporzyłaby zwolenników Samoobronie" - uważa Zbigniew Kuźmiuk z PSL. "Jestem przeciwny walce z Samoobroną jej metodami" - wtóruje mu Witold Gintowt-Dziewałtowski z SLD. Platforma nie ma co liczyć również na PiS, który w styczniu zaproponowało ordynację mieszaną - połowa składu Sejmu byłaby wybierana w okręgach jednomandatowych, a połowa tak jak teraz w wyborach proporcjonalnych. Zdaniem PiS Sejm w całości wybierany większościowo byłby zbyt rozdrobniony.

Andrzej Lepper opowiada się - w dalszej perspektywie - za wyborami większościowymi do Sejmu albo przynajmniej za modelem mieszanym. "Nie zgodzimy się jednak na to, żeby przy nazwisku kandydata nie było napisane, jaką partię reprezentuje" - mówił niedawno "Gazecie Wyborczej " przewodniczący Samoobrony.

Pojawił się też pomysł, aby adaptować do wyborów krajowych ordynację do Parlamentu Europejskiego. Premiuje ona przy podziale mandatów frekwencję - te regiony, gdzie głosuje więcej osób, mogą liczyć na więcej mandatów. Daje przewagę dużym ośrodkom miejskim, których mieszkańcy są z reguły przeciwko Lepperowi. (IAR)

d4kedgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kedgi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj