PolskaOrder Uśmiechu za pomoc dzieciom z rejonu Czarnobyla

Order Uśmiechu za pomoc dzieciom z rejonu Czarnobyla

Elżbieta Kowalczyk, która od kilkunastu lat
zajmuje się organizacją pomocy medycznej dla dzieci z Ukrainy,
Rosji i Białorusi, została uhonorowana Orderem Uśmiechu.
Uroczystość odbyła się w Uniwersyteckim Szpitalu
Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Order Uśmiechu za pomoc dzieciom z rejonu Czarnobyla
Źródło zdjęć: © PAP

16.06.2006 | aktual.: 16.06.2006 17:41

To wyróżnienie to wielka radość, ale i mobilizacja na przyszłość - mówi laureatka Orderu Uśmiechu. Szczególnie jeżeli ma się świadomość, że połowa dzieci z wadami serca, operowanych w ramach naszej akcji w Prokocimiu, bez pomocy lekarzy już by nie żyła. Wykorzystam ten order w kołataniu do kolejnych drzwi o wsparcie - dodała.

Akcja pomocy dzieciom ze Wschodu, w której uczestniczy Elżbieta Kowalczyk, trwa od 15 lat. Jej głównym organizatorem jest Kościół Chrześcijan Baptystów, pomocy udzielają liczni darczyńcy. Skorzystało z niej ponad tysiąc dzieci, 250 z nich przeszło operacje w szpitalu w Prokocimiu.

Akcja odbywa się dwutorowo: dzieci przyjeżdżają na wakacje, podczas których wypoczywają, są badane i leczone. Od pięciu lat są to wakacje integracyjne: oprócz zdrowych dzieci przyjeżdżają dzieci niepełnosprawne z rodzicami. Dzieci te poddawane są rehabilitacji, a rodzice uczą się, jak pomagać im w warunkach domowych.

Drugi rodzaj pomocy to odbywające się od 11 lat leczenie dzieci z problemami zdrowotnymi. Taką pomocą objęto w Prokocimiu już 250 dzieci, u 85 z nich przeprowadzono operacje serca. Od kilku lat bowiem w ramach akcji do szpitala w Prokocimiu trafiają głównie dzieci ze schorzeniami tego narządu.

Order Uśmiechu - uśmiechnięte słońce na niebieskim tle - jest jedynym w świecie odznaczeniem nadawanym dorosłym przez dzieci za okazywane im serce, przyjaźń i cierpliwość, bez względu na kolor skóry, miejsce zamieszkania, narodowość i religię. Order został ustanowiony z inicjatywy dziennikarza "Kuriera Polskiego", po raz pierwszy przyznano go w 1968 r. Pierwszym laureatem był światowej sławy chirurg ortopeda prof. Wiktor Dega. Decyzją sekretarza generalnego ONZ w 1979 roku Order Uśmiechu uzyskał status międzynarodowy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)