Opublikowano tekst Deklaracji Berlińskiej
"My obywatelki i obywatele Unii Europejskiej
szczęśliwie jesteśmy zjednoczeni" - brzmi jedno z kluczowych zdań
Deklaracji Berlińskiej, którą przywódcy 27 krajów Wspólnoty
ogłoszą w najbliższą niedzielę w stolicy Niemiec.
23.03.2007 | aktual.: 23.03.2007 14:49
Tekst dokumentu ukazał się na stronie internetowej inicjatywy Europejski Ruch w Niemczech.
"Europa była przez stulecia ideą, nadzieją na pokój i porozumienie. Ta nadzieja spełniła się. Integracja europejska przyniosła nam pokój i dobrobyt" - czytamy w deklaracji.
Autorzy podkreślają, że każdy z członków Wspólnoty przyczynił się do integracji Europy i do umocnienia demokracji i praworządności. "Umiłowaniu wolności ludzi w Europie Środkowej i Wschodniej zawdzięczamy to, że nienaturalny podział Europy został dziś ostatecznie przezwyciężony" - czytamy w nawiązaniu do roli "Solidarności" i innych ruchów opozycyjnych.
Unia zapowiedziała dalszą realizację wspólnych ideałów, zastrzegając, że w centrum wszelkich działań znajduje się człowiek. "Jego godność jest nienaruszalna. Prawa są niezbywalne. Kobiety i mężczyźni są równouprawnieni" - czytamy.
Wśród celów Unii wymieniono: pokój i wolność, demokrację, praworządność, wzajemny szacunek i odpowiedzialność, dobrobyt i bezpieczeństwo, tolerancję i uczestnictwo, sprawiedliwość i solidarność.
"Unia opiera się na równouprawnieniu i solidarnym współżyciu. Umożliwia uczciwy kompromis interesów pomiędzy krajami członkowskimi" - podkreślili autorzy. Przy okazji zapewniono, że Unia Europejska przestrzega samodzielności i tradycji swoich członków. Podkreślono, że europejski model łączy ekonomiczne sukcesy ze społeczną odpowiedzialnością. "Wspólny rynek oraz euro umacniają nas" - czytamy. Autorzy zapowiedzieli dalszą walkę z terroryzmem, zorganizowaną przestępczością, rasizmem i ksenofobią. W dziedzinie polityki energetycznej oraz walki z efektem cieplarnianym kraje Unii chcą działać wspólnie.
"Unia Europejska będzie także w przyszłości żyć dzięki otwartości i woli swoich członków, by równocześnie wspólnie umacniać wewnętrzny rozwój Unii. Unia Europejska będzie także nadal wspierać demokrację, stabilizację i dobrobyt poza swoimi granicami" - napisano.
"Europejska integracja jest spełnieniem marzenia poprzednich pokoleń" - stwierdzają autorzy, dodając, iż "historia napomina nas, by strzec tego szczęścia dla przyszłych pokoleń".
"W tym celu musimy nieustannie na czasie odnawiać polityczny kształt Europy. Dlatego dziś, 50 lat po podpisaniu Traktatów Rzymskich jesteśmy zjednoczeni w dążeniu, by do wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku oprzeć Unię Europejską na odnowionym wspólnym fundamencie" - czytamy w Deklaracji Berlińskiej.
Jacek Lepiarz