Opóźniony start nowych kanałów tematycznych TVP
Długo zapowiadany kanał TVP Historia wystartuje w maju 2007 roku. A jesienią mają ruszyć kolejne dwa kanały tematyczne. Nie będzie TVP Nauka.
Start TVP Historia planowany jest na początek maja – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Artur Dmochowski, pełnomocnik zarządu TVP ds. TVP Historia.
Przypomnijmy, że według wcześniejszych planów kanał miał ruszyć jeszcze w 2006 roku.
Na program historycznej stacji składać się mają: filmy dokumentalne (w tym wiele materiałów archiwalnych), filmy fabularne, seriale i miniseriale dokumentalne, zapisy dokumentalne, formy teatralne (teatr faktu), studio informacyjne oraz magazyny informacyjno-publicystyczne.
Kanał będzie oparty przede wszystkim na produkcji własnych programów, wykorzystywane będą także zasoby archiwalne m.in. TVP, IPN i polskich placówek zagranicznych. Nie zabraknie również produkcji zagranicznych. Stacja początkowo nadawać od 10.00 do 24.00 w dni powszednie oraz od 8.00 do 24.00 w weekendy. TVP Historia będzie niekodowana i dostępna bezpośrednio z satelity, za pomocą sieci kablowych, platform cyfrowych oraz w iTVP. Od początku nadawać ma dopasowane do profilu stacji reklamy.
Kolejne dwa kanały tematyczne - TVP Film i TVP Rozrywka - ruszą według obecnych planów jesienią 2007 roku.
TVP Film prezentować będzie filmy zarówno polskie, jak i zagraniczne. W stacji znajdzie się miejsce na zapomniane dziś często polskie produkcje oraz arcydzieła światowego kina. Dodatkowo pojawią się także magazyny poświęcone sztuce filmowej.
Natomiast w ofercie TVP Rozrywka mają się znaleźć filmy, muzyka, kabarety oraz wszelkie odmiany programów rozrywkowych od talk shows aż po teleturnieje. W założeniu prezentowane w kanale audycje rozrywkowe mają mieć wysoki poziom.
Póki co nie wystartuje kolejny kanał tematyczny - TVP Nauka, zdecydowano bowiem o zawieszeniu tego projektu. Z kolei projekt stacji TVP Białoruś, przeznaczonej dla mieszkańców Białorusi, jest już gotowy i czeka na decyzję zarządu Telewizji Polskiej.
Telewizja Polska poza uruchamianiem kolejnych kanałów tematycznych szuka dla nich dystrybucji. Chce także zwiększyć dostępność TVP Sport, który jest obecnie dostępny na platformie ‘n’ i w wielkopolskiej sieci kablowej INEA.
- Na początku marca PIKE (Polska Izba Komunikacji Elektronicznej – przyp. red.) otrzymało od TVP projekt porozumienia regulującego relacje biznesowe pomiędzy TVP a sieciami kablowymi i platformami cyfrowymi. Mamy nadzieję na przełamanie impasu w rozmowach – tłumaczy nam Michał Jeżewski, zastępca dyrektora Biura Programowego TVP.