Opóźnienie w starcie sondy Venus Express
Europejska sonda kosmiczna Venus Express,
która miała zostać wystrzelona w przyszłą środę z kosmodromu
Bajkonur, nie wystartuje tego dnia - podała w piątek Europejska
Agencja Kosmiczna ESA. Start sondy przesunięto "o kilka dni" z
powodów technicznych.
W trakcie ostatnich przygotowań do lotu Venus Express wykryto usterki i sprawdzenie wszystkiego potrwa kilka dni - poinformowała ESA w komunikacie, dodając, że "wkrótce" ogłosi nową datę startu.
Sonda miała wystartować w środę, 26 października, o godz. 5.43 czasu polskiego z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur.
Na orbitę sondę ma wynieść rosyjska rakieta nośna Sojuz-Fregat. Cała misja będzie kontrolowana przez naukowców ESA z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w niemieckim Darmstadt. Na pokładzie sondy znajdzie się urządzenie polskiej konstrukcji.
Po trwającym 163 dni locie sonda wejdzie na orbitę Wenus na początku kwietnia 2006 r. W lipcu rozpocznie się naukowa część misji. Badania i pomiary zaplanowano na ok. 500 ziemskich dni, czyli zaledwie dwie doby wenusjańskie.
Naukowcy mają nadzieję, że misja pozwoli rozwiązać wiele z zagadek, które kryje Wenus - planeta bardzo podobna do Ziemi pod względem rozmiaru, masy i składu chemicznego, która jednak ewoluowała w zupełnie inny niż Ziemia sposób.
Sonda ma zbadać m.in. atmosferę Wenus, jej pole magnetyczne oraz - po raz pierwszy - przeprowadzić radarowe badania warstw podpowierzchniowych.
Wśród siedmiu głównych instrumentów naukowych sondy jest też polski fotospektrometr. Planetarny Fotospektrometr Fourierowski (PFS) został skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Jego zadaniem będzie badanie atmosfery Wenus - zjawisk burzowych, składu chemicznego, profilu temperatury i ciśnienia.
Zgodnie z założeniami ESA, misja zakończy się pod koniec sierpnia 2007 r.
Venus Express to pierwsza europejska misja na tę planetę. To także pierwsza sonda, która poleci w kierunku Wenus od roku 1989, kiedy wystartował amerykański orbiter Magellan. Jego misja zakończyła się w 1994 r.
Wenus okrąża Słońce po prawie kołowej orbicie ze średnią prędkością 35 kilometrów na sekundę. Jest nieco mniejsza od Ziemi - jej promień równikowy ma 6051 km. Jej masa stanowi 0,82 masy Ziemi. Ze wszystkich planet Układu Słonecznego Wenus najwolniej obraca się wokół własnej osi - pełny obrót trwa 243 dni.