Opolskie ZOO jako jedyne w Polsce będzie hodować uchatki kalifornijskie
Opolski ogród zoologiczny wkrótce rozpocznie
hodowlę uchatek kalifornijskich. Będzie jedynym ogrodem w Polsce,
w którym będzie można oglądać te sympatyczne foki.
Będziemy jedynym polskim ogrodem z uchatkami kalifornijskimi. Nie wiemy jeszcze, skąd do nas przyjadą. Będziemy ubiegać się o młode zwierzęta - albo takie, które właśnie się urodziły w którymś z ogrodów, albo dopiero przyjdą na świat - powiedział dyrektor opolskiego ZOO, Lesław Sobieraj.
Wyjaśnił, że w kilku ogrodach w Polsce można oglądać uchatki patagońskie i foki szare, a na Helu znajduje się fokarium zajmujące się rehabilitacją fok bałtyckich.
W Opolu uchatki zamieszkają w basenie o powierzchni 500 metrów kw. 1,4 mln zł potrzebne na dokończenie rozpoczętej 8 lat temu inwestycji da miasto ze swojego budżetu. Za pieniądze z ratusza powstanie najważniejszy element fokarium - oczyszczalnia wody. Jest pomyślana tak, aby w ogóle nie wymieniać wody w basenie. Cały proces technologiczny ma pozwolić na filtrowanie, zasalanie i ozonowanie bez wymiany wody - podkreślił dyrektor.
Uchatki są zwierzętami żyjącymi w grupach - jest to tzw. grupa haremowa: jeden samiec i kilka samic. Samce uchatki kalifornijskiej dochodzą do 280 kg wagi i 240 cm długości, samice do 90 kg i 180 cm długości. "Mam nadzieję, że dobre warunki i odpowiednie żywienie (będą karmione rybami morskimi) spowodują, że te ssaki szybko zaczną się u nas rozmnażać" - powiedział Sobieraj.
Dyrektor opolskiego ZOO liczy też na to, że foki przyciągną do ogrodu kolejnych zwiedzających. To są bardzo atrakcyjne zwierzęta. Szczególnie podczas karmienia gromadzą się przy nich tłumy - zaznaczył.
W ubiegłym roku opolski ogród odwiedziło o prawie 40 proc. gości więcej niż rok wcześniej. To, zdaniem dyrektora, zasługa jedynej w polskich ogrodach hodowli goryli. Te 40% to ponad 45 tys. zwiedzających więcej. Teraz liczymy na kolejny wzrost, a przynajmniej na utrzymanie się na zeszłorocznym poziomie - mówił Sobieraj
Uchatki kalifornijskie są wysmukłe, pokryte ciemnobrunatną sierścią. W wodzie niezwykle zwinne, mogą przebywać pod jej powierzchnią ok. 15 min., nurkują na głębokość ponad 100 metrów. Łatwe do oswojenia i tresury, często spotykane w cyrkach, tresowane także przez zawodowych nurków i badaczy mórz i oceanów jako zwierzęta użytkowe.
Dyrekcja opolskiego ZOO nie przewiduje znanego z amerykańskich oceanariów show z fokami. Nie zamierzamy ich w ogóle tresować. Przewidujemy bezpośredni kontakt z człowiekiem - myślę, że uda mi się namówić jednego z pracowników, żeby pływał z tymi zwierzętami. Taki bezpośredni kontakt jest potrzebny w przypadku konieczności bliskiego kontaktu z lekarzem - czy to dla dokonania jakichś zabiegów, czy tylko kontroli zdrowia - tłumaczył dyrektor.