Opinia publiczna podzielona w sprawie protestów lekarzy
Opinia publiczna jest podzielona w sprawie protestów lekarzy. Popiera je 43% ankietowanych dorosłych Polaków, a potępia 37%. Obojętnie odnosi się do nich 16% respondentów - wynika z sondażu CBOS.
Według CBOS, protesty lekarzy zdecydowanie popiera 14% ankietowanych, natomiast stanowczo przeciwnych jest im 13% badanych; 4% nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.
Najwyższe poparcie strajkujący lekarze otrzymują od najmłodszych respondentów, najniższe - od najstarszych.
Zdaniem zdecydowanej większości Polaków, postulaty płacowe lekarzy są uzasadnione. Jednak 46% ankietowanych twierdzi, że protestujący tylko częściowo mają rację. Prawie co trzeci badany (31%) uważa żądania podwyżek za całkowicie uzasadnione. 18% respondentów jest zdania, że te postulaty nie mają żadnego uzasadnienia.
Protesty polegające na oflagowaniu i oplakatowaniu budynku szpitala lub przychodni popiera 85% ankietowanych. Około jednej trzeciej (37%) badanych akceptuje niewypełnianie przez lekarzy druków i sprawozdań dla NFZ. Przerywanie pracy na klika godzin dopuszcza 34% respondentów. Grupowe zwolnienia z pracy popiera nieco więcej niż co piąty ankietowany (22%). Niewypisywanie zwolnień lekarskich akceptuje 21% badanych.
Z sondażu wynika, iż strajki i protesty lekarzy spowodowały, że 7% respondentów miało kłopoty z uzyskaniem pomocy lekarskiej.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS zrealizował w dniach od 1 do 4 czerwca 2007 r. na liczącej 903 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.