Operowane siostry mają duże szanse na przeżycie
Rodzaj połączenia polskich sióstr syjamskich rokuje dobre szanse na przeżycie przez nie operacji rozdzielenia. Podczas zabiegu musi jednak dojść do pewnych uszkodzeń w ich organizmach - powiedział chirurg, prof. Piotr Kaliciński. Operacja rozdzielenia bliźniaczek rozpoczęła się w poniedziałek rano w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.
Zabiegi rozdzielania bliźniąt syjamskich to niezwykle trudne operacje, wymagające rekonstrukcji wielu układów jednocześnie - podkreślił Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Jak ocenił, siostry mają duże szanse przeżycia, gdyż w ich przypadku nie ma konieczności rozdzielania narządów bezpośrednio ważnych dla życia, jak serce czy wątroba. Z pewnością jednak nie ma możliwości, by podczas operacji rozdzielenia bliźniaczek nie zostały uszkodzone jakieś układy - zaznaczył Kaliciński.
Według specjalistów, podczas rozdzielania wspólnego u dziewczynek końcowego odcinka kręgosłupa uszkodzone zostaną włókna nerwowe. Bardzo prawdopodobne jest, że wystąpią zniszczenia w obrębie układu nerwowego, skutkujące porażeniem kończyn, niedowładem. Mogą wystąpić problemy z trzymaniem stolca i moczu - komentuje Kaliciński.
Według naukowca, w związku z tym, że u jednej z sióstr występuje tylko jedna nerka - i to nieprawidłowo rozwinięta - "istnieją obawy, czy funkcja tej jednej nerki wystarczy dziewczynce do życia".
Siostry Daria i Olga Kołacz przyszły na świat 8 października 2003 roku w Łodzi. Połączone są na odcinku brzucha, miednicy, pośladków i kręgosłupa. Mają wspólny odbyt i przylegające niższe partie układu moczowo-płciowego. Daria ma kompletny układ moczowo- płciowy, natomiast Olga - tylko jedną, nieprawidłowo rozwiniętą nerkę. Dziewczynki mają wspólną aortę brzuszną, żyłę główną dolną oraz dolny odcinek kręgosłupa.
Na operację w Szpitalu Gwardii Narodowej im. Króla Abd al-Aziza w Rijadzie czekały od 11 grudnia. Koszt badań i operacji pokrywa następca tronu, wicepremier i naczelny dowódca Gwardii Narodowej, książę Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.