PolskaOperacje na żywo w internecie, z udziałem polskich lekarzy

Operacje na żywo w internecie, z udziałem polskich lekarzy

Aż 18 ośrodków z całego świata od Rio de Janeiro po Sydney będzie prezentować na żywo w internecie operacje chirurgii usznej i podstawy czaszki. Pokazane zostaną również dwie operacje z Poznania.

23.05.2012 | aktual.: 23.05.2012 15:18

- To jedyna o tak dużym zasięgu wideokonferencja w całej medycynie - powiedział prof. Witold Szyfter, szef poznańskiej Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej. Organizowana jest po raz siódmy przez Live International Otolaryngology Network Foundation. Polscy specjaliści uczestniczą w nim po raz trzeci. Koordynują ją eksperci Universitair Medisch Centrum Utrecht.

Klinika Poznańska pokaże 2 operacje uszne: założenie specjalnego typy tzw. hybrydowego implantu ślimakowego u osoby z głębokim niedosłuchem (dla częstotliwości średnich i wysokich) oraz operację otosklerozy (choroby kosteczek ucha środkowego) u osoby z 50 proc. ubytkiem słuchu. Pierwsza z nich odbędzie się o 9.45 (kanał 1), a druga o 13.00 (kanał 2).

W innych ośrodkach przeprowadzone zostaną m.in. zabiegi usunięcia guza mózgu, zapalenia ucha środkowego oraz perlaka (trudnego do leczenia guzowatego stanu zapalnego powstającego najczęściej w uchu środkowym). Wszystkie operacje z poszczególnych regionów świata odbędą się w godzinach od 9.00 do 16.00 naszego czasu.

W ubiegłym roku w wideokonferencji uczestniczyło 50 tys. lekarzy z całego świata, w tym 2 tys. z Polski. W tym roku powinni je obejrzeć głównie specjaliści z Azji, Indii i Bliskiego Wschodu, bo do nich są one głównie kierowane.

Poznańska klinika ma spore doświadczenie w wideokonferencjach. - Od 8 lat organizujemy pokazowe operacje przeznaczone dla polskich specjalistów, które odbywają się regularnie co 4 miesiące - powiedział prof. Szyfter.

Czwartkową światową wideokonferencję można śledzić bezpośrednio na stronie internetowej www.lion-web.org lub poprzez stronę interntową Kliniki Otolaryngologii: www.orl.amp.edu.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)