PolskaOperacja transmitowana przez ocean

Operacja transmitowana przez ocean

Prawie 15 tys. uczestników wielkiego zjazdu kardiologów inwazyjnych w Waszyngtonie obejrzało nowatorską operację poszerzania tętnic wieńcowych, przeprowadzoną w Krakowie i transmitowaną przez ocean za pomocą łączy satelitarnych.

29.09.2004 | aktual.: 29.09.2004 17:40

Jesteśmy jednym z ośmiu ośrodków europejskich zaproszonych do zademonstrowania dla prawie 15 tys. uczestników zjazdu zabiegów interwencyjnych na tętnicach wieńcowych. Poproszono nas o pokazanie uczestnikom zjazdu techniki przezskórnego poszerzania najważniejszej tętnicy wieńcowej, czyli pnia lewej tętnicy wieńcowej - powiedział szef II Kliniki Kardiologii Instytutu Kardiochirurgii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Jacek Dubiel.

Jak wyjaśnił prof. Dubiel, metoda ta polega na zastąpieniu tradycyjnej operacji chirurgicznej zabiegiem przezskórnego poszerzania tętnic przez wprowadzenie cewnika po nakłuciu tętnicy w pachwinie.

Amerykanie nie zakwalifikowali jeszcze tej metody jako obowiązującej w Stanach Zjednoczonych. W podobnych przypadkach stosuje się tam metodę tzw. pomostowania tętnic wieńcowych. My mamy doświadczenie około 200 przeprowadzonych operacji z bardzo dobrym wynikiem bezpośrednim i odległym - powiedział prof. Dubiel.

Pacjentem był chory, który ma tzw. dusznicę bolesną świeżą, czyli od dwóch tygodni bóle w klatce piersiowej. Zabieg przeprowadziło dwóch operatorów, uważanych za najzdolniejszych nie tylko w kraju. Jeden z nich weźmie udział w podsumowaniu kongresu w Waszyngtonie.

Operacja trwała półtorej godziny i spotkała się z dużym uznaniem uczestników zjazdu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)