ŚwiatOperacja rozdzielenia polskich sióstr syjamskich przebiega planowo

Operacja rozdzielenia polskich sióstr syjamskich przebiega planowo

Operacja rozdzielenia polskich sióstr syjamskich w saudyjskiej stolicy Rijadzie przebiega zgodnie z oczekiwaniami lekarzy - powiedział ambasador RP w Arabii Saudyjskiej, Adam
Kułach. W operacji bierze udział 50-osobowy zespół medyczny, w tym
25 lekarzy.

Zabieg rozpoczął się o godz. 5 czasu polskiego. Jego przebieg można oglądać na żywo w internecie oraz w telewizji saudyjskiej.

Według planów zabieg rozdzielenia polskich sióstr syjamskich w Szpitalu Gwardii Narodowej im. Króla Abd al-Aziza w Rijadzie, potrwa 15 godzin. Co jakiś czas lekarze informują dziennikarzy o przebiegu operacji.

Na zabieg złoży się dziesięć etapów - pierwszym z nich, który zajął dwie godziny, było uśpienie dziewczynek. Kierujący zespołem saudyjskich anestezjologów dr Mohammed Dżamal powiedział, że pierwszy etap operacji przebiegł pomyślnie i stan dziewczynek jest stabilny.

Jak zaznacza ambasador Kułach, zabieg na polskich siostrach został zaplanowany bardzo szczegółowo. W sobotę w Rijadzie odbyła się próbna operacja. Zespół lekarzy symulował poszczególne etapy zabiegu - od przygotowania dzieci do operacji, aż do całkowitego rozdzielenia - wyjaśnił ambasador.

Siostry Daria i Olga Kołacz oraz ich mama przebywają w Arabii Saudyjskiej od 11 grudnia. Koszt ich pobytu i operacji pokrywa następca tronu, wicepremier i naczelny dowódca Gwardii Narodowej, książę Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud. Do operacji w Rijadzie przygotowywała dziewczynki 70-osobowa grupa saudyjskich specjalistów.

Bliźniaczki przyszły na świat 8 października 2003 roku - połączone są na odcinku brzucha, miednicy, pośladków i kręgosłupa. Mają wspólny odbyt i przylegające niższe partie układu moczowo- płciowego. Daria ma kompletny układ moczowo-płciowy, natomiast Olga - tylko jedną, nieprawidłowo rozwiniętą nerkę. Dziewczynki mają wspólną aortę brzuszną, żyłę główną dolną oraz dolny odcinek kręgosłupa.

W październiku siostry były badane w Klinice Chirurgii Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Tamtejsi lekarze zamierzali przeprowadzić operację rozdzielenia sióstr w styczniu 2005 roku, jednakże w odpowiedzi na apel rodziny dziewczynek, zamieszczony w internecie, z ofertą pomocy wystąpił saudyjski książę.

Przebieg operacji można oglądać na żywo na stronie www.conjoinedtwins.med.sa oraz w 1. kanale telewizji saudyjskiej Saudi-1 (dostępnej w Polsce na kanale 275 w Cyfrze Plus).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)