Operacja na bliźniaczkach w najważniejszym momencie
Lekarze saudyjscy dotarli już prawdopodobnie do najważniejszego etapu operacji rozdzielenia polskich sióstr syjamskich - uważa chirurg doc. Adam Bysiek, który wcześniej badał bliźniaczki.
Operacja rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 5 czasu polskiego w Szpitalu Gwardii Narodowej im. Króla Abd al-Aziza w Rijadzie i potrwa ok. 15 godzin. Składa się z 10 etapów.
Zdaniem doc. Byśka z Kliniki Chirurgii Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (gdzie od 19 września do 5 października dziewczynki były badane) saudyjscy lekarze dotarli już najprawdopodobniej do najtrudniejszego, 6. etapu operacji - podziału rdzenia kręgowego.
Jak przypuszcza specjalista, lekarze rozpoczęli "preparowanie kręgosłupa i kości krzyżowej". Etap działalności na rdzeniu kręgowym, do którego przystępują, wymaga największej odpowiedzialności. Od niego zależała będzie przyszła sprawność dzieci" - wyjaśnia Bysiek.
U dziewczynek - jak mówi specjalista z Krakowa - obydwa kanały zbiegają się i łączą na kształt litery Y. Koniec kręgosłupa jest już u nich wspólnym, pojedynczym kanałem. Znajduje się tam niezwykle ważny odcinek rdzenia kręgowego, w którym przebiegają włókna nerwowe unerwiające kończyny dolne.
Jak tłumaczy, w etapie tym otwierany jest kanał kręgowy po to, żeby odsłonić rdzeń kręgowy. "Lekarze muszą postarać się, by uszkodzić jak najmniejszą liczbę włókien nerwowych na tym obszarze" - powiedział. W przeciwnym razie dojść może do poważnych uszkodzeń neurologicznych.
Pewne uszkodzenia nerwów są przy takiej operacji nieuniknione - zaznacza Bysiek. Najprawdopodobniej u dziewczynek wystąpią w przyszłości zaburzenia chodu - ocenia.
Siostry Daria i Olga Kołacz przyszły na świat 8 października 2003 roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Są połączone są na odcinku brzucha, miednicy, pośladków i kręgosłupa.
Mają wspólny odbyt i przylegające niższe partie układu moczowo- płciowego. Daria ma kompletny układ moczowo-płciowy, natomiast Olga - tylko jedną, nieprawidłowo rozwiniętą nerkę. Dziewczynki mają wspólną aortę brzuszną, żyłę główną dolną oraz dolny odcinek kręgosłupa.
Na operację w Arabii Saudyjskiej czekały od 11 grudnia. Jej koszt pokrywa następca tronu, wicepremier i naczelny dowódca Gwardii Narodowej Królestwa Arabii Saudyjskiej, książę Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.
Przebieg operacji można oglądać na żywo na stronie www.conjoinedtwins.med.sa oraz w 1. kanale telewizji saudyjskiej Saudi-1 (dostępnej w Polsce na kanale 275 w Cyfrze Plus).