Operacja Irakijczyka w Polsce
7-letni Irakijczyk o imieniu
Saddżad przyleci w środę na skomplikowaną operację serca do Polski
- poinformował rzecznik prasowy Dowódcy Dowództwa
Operacyjnego w Warszawie kmdr por. Janusz Walczak. Podkreślił, że
bezpieczne wykonanie w Iraku operacji, którą przeprowadzą lekarze
z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka, nie jest możliwe.
13.09.2005 | aktual.: 13.09.2005 20:23
Chłopiec ma wadę serca o medycznej nazwie tetralogia Fallota. Dolegliwość ta powoduje, że właściwie musi być noszony na rękach - brakuje mu sił, aby mógł chodzić samodzielnie i swobodnie. Bardzo szybko słabnie przez niewydolność serca. Nie chodzi również do szkoły z powodu choroby. Uczą go w domu rodzice.
Według Walczaka siedmiolatek jest bardzo nieśmiały, ale powiedział opiekującemu się nim lekarzowi, płk. Robertowi Salamonowi, iż "jest bardzo szczęśliwy, że jedzie do Polski na operację".
Chłopcem opiekują się polscy lekarze oraz żołnierze z 1. Brygadowej Grupy Bojowej, którą tworzą Podhalańczycy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, stacjonujący w Bazie Echo w Diwanii. "Żołnierze rozpieszczają chłopca przynosząc mu zabawki oraz słodycze, doglądając i dbając o jego dobre samopoczucie" - napisał w komunikacie rzecznik.
Walczak zaznaczył także, że ciężko chory siedmiolatek trafi pod opiekę do polskich lekarzy dzięki staraniom żołnierzy czwartej i obecnej, piątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Saddżad mieszka bowiem w prowincji Babil, w której misję stabilizacyjną wypełnia Międzynarodowa Dywizja Centralno - Południowa pod polskim dowództwem. Samolot z chłopcem na pokładzie wyląduje na lotnisku Warszawa-Okęcie w środę ok. godz. 21.00.
Saddżad jest kolejnym irakijskim dzieckiem, które będzie leczone w Polsce. W ubiegłym roku głośna była sprawa leczenia 17-letniego Hassana, który został ranny w Babilonie w wyniku wybuchu pocisku i doznał rozległych obrażeń pośladków, ud i jelita grubego. W marcu do Poznania na leczenie wzroku przyleciały dwie małe Irakijki. W Gryficach w Zachodniopomorskiem przeprowadzono operacje twarzy u trzech nastoletnich Irakijek. Latem operację stawu biodrowego przeprowadzono też u 5-letniej irackiej dziewczynki w szpitalu w Otwocku.
Dowództwo Operacyjne to organ wykonawczy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w zakresie planowania, przygotowania i dowodzenia Polskimi Kontyngentami Wojskowymi i wydzielonymi jednostkami wykonującymi działania w ramach misji pokojowych poza granicami Polski.