Operacja Golden Orb. Co wiadomo na temat koronacji Karola III?
Śmierć królowej Elżbiety II na początku września 2022 roku sprawiła, że na brytyjski tron wstąpił jej najstarszy syn, tytułowany Karolem III. Oficjalna koronacja następcy tronu, według niepotwierdzonych doniesień ma odbyć się 3 czerwca 2023 r. Plan tego wydarzenia został stworzony wiele lat wcześniej i nosi kryptonim "Operation Golden Orb".
Plany dotyczące koronacji króla Karola III powstawały przez wiele lat. Jak dotąd o samym wydarzeniu wiadomo niewiele. Nieoficjalne mówi się, że data koronacji nowego brytyjskiego monarchy została wyznaczona na 3 czerwca 2023, czyli dzień po rocznicy koronacji jego matki - Elżbiety II, która miała miejsce w 1953 roku.
Operacja Golden Orb. Co wiadomo na temat uroczystości?
Szczegółowy plan operacji Golden Orb został opracowany przez brytyjskich dygnitarzy, czołowych członków brytyjskiej monarchii. Według informacji "The Sun" jeszcze kilka lat temu komitet operacyjny spotykał się dwa razy w roku. Jak wskazywano w raportach sprzed akcesji Karola III, uroczystość jego koronacji miałaby być znacznie skromniejsza i krótsza od koronacji Elżbiety II.
W wydarzeniu miałoby uczestniczyć około 2 tysięcy gości, wśród których znaleźliby się członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, przedstawiciele izb parlamentu i Kościoła oraz światowi liderzy i politycy. Karol III wskazywał także, że chciałby, by w ceremonii wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań i narodowości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd fenomen monarchii w Wielkiej Brytanii? To zasługa królowej Elżbiety
Według doniesień medialnych koronacja brytyjskiego monarchy ma odbyć się w Opactwie Westminsterskim - zgodnie z niemal tysiącletnią tradycją. Koronę Karol III ma przyjąć od biskupa Canterbury. Uroczystość ma być transmitowana w telewizji, a nieoficjalnie mówi się o tym, że ten dzień będzie dla Brytyjczyków dniem wolnym od pracy.
Golden Orb Operation. Jak będzie wyglądać uroczystość?
Chociaż dotychczas nie zostały przedstawione żadne oficjalne plany samej uroczystości, wiadomo, że ma być ona krótsza niż koronacja Elżbiety II. Ma to być życzenie samego króla, który chce być władcą nowoczesnym. Po uroczystości, podczas której Karol III przyjmie insygnia królewskie, brytyjski monarcha wraz z małżonką ma pojawić się na balkonie pałacu Buckingham.
Na wydarzenie prawdopodobnie zostanie ściągnięty do Wielkiej Brytanii Kamień ze Scone, nazywany kamieniem przeznaczenia. To legendarny blok czerwonego spągowca, który od 1296 roku stanowi kamień koronacyjny królów Anglii i Wielkiej Brytanii.
Czy Kamila również będzie koronowana?
Jeszcze przed śmiercią Elżbieta II wyraziła wolę, by małżonka Karola została koronowana na Królową Konsortę. Wydarzenie to będzie miało wydźwięk czysto symboliczny, a sama uroczystość nie będzie tak złożona, jak koronacja Karola III.