Operacja 5‑letniej Ayatt z Iraku w szpitalu w Otwocku
W Klinice Ortopedii Szpitala im. prof. Adama
Grucy w Otwocku pod Warszawą trwa operacja 5-letniej Ayatt z
Iraku, która ma wrodzoną wadę biodra. Dziewczynkę przywiozła do
Polski ekipa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)
na prośbę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, stacjonującej
w irackiej bazie Diwaniji.
29.06.2005 13:15
To skomplikowana operacja, która trochę potrwa. Nie wiem, czy dziś czy jutro będziemy mieć informacje, jak przebiegła. Dziecko będzie na oddziale intensywnej opieki medycznej. Z tego co wiemy, rokowania są pozytywne, jest to wada do poprawienia, ale skomplikowana, i dlatego dziewczynka operowana jest przez specjalistów - powiedział rzecznik prasowy WOŚP, Krzysztof Dobies.
Operacją kieruje kierownik kliniki ortopedii otwockiego szpitala, doc. Jarosław Czubak. Ayatt przejdzie tam także rekonwalescencję i rehabilitację, które potrwają od trzech do pięciu tygodni.
O pomoc w przeprowadzeniu operacji Irakijki zwróciła się do Orkiestry 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. W miniony weekend prezes Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak wraz z ekipą poleciał do Iraku, dzięki wojskowemu połączeniu lotniczemu między Polską a tamtejszymi bazami. Dziewczynkę przywieziono do Polski wraz z jej ojcem i opiekunem-tłumaczem. Szpital w Otwocku wykonał wstępne badania.
Jak poinformowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, szpital bardzo zaangażował się w pomoc młodej Irakijce. Fundacja zobowiązała się pokryć wszystkie koszty związane z materiałami użytymi do operacji. Może to dotyczyć ewentualnego zastosowania endoprotezy. Orkiestra otrzymała od kilkunastu firm obietnicę sfinansowania kosztów zabiegu.
Podczas pobytu w Iraku ekipa Orkiestry spotkała się z personelem Centrum Matki i Dziecka w 300-tysięcznej Diwaniji. Pracownicy Centrum opowiadali o katastrofalnym stanie irackiej służby zdrowia i ogromnych potrzebach w tym zakresie.
Wcześniej, dzięki zaangażowaniu Polskiej Misji Medycznej, dziewczynka o imieniu Imam przeszła skomplikowaną operację kardiochirurgiczną w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chłopiec Hassan był leczony z ciężkiego poparzenia w Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu pod Krakowem, a trójka innych dzieci z urazami chirurgicznymi leczona była w szpitalu w Gryficach.