ONZ rozmawia z Irakiem
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan (z prawej) pokazuje drogę szefowi irackiej dyplomacji Naji Sabriemu (z lewej) (PAP/EPA Guenter Artinger)
ONZ oraz Irak wznowiły w czwartek w Wiedniu negocjacje dotyczące wpuszczenia przez Bagdad międzynarodowych inspektorów rozbrojeniowych. Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan spotkał się z szefem irackiego MSZ Naji Sabrim. Rozmowy są prowadzone za zamkniętymi drzwiami, mają potrwać do piątku.
04.07.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
Kofi Anan powiedział, że ma nadzieję, iż negocjacje będą "konstruktywne" i doprowadzą do "wiążących decyzji". Zaznaczył, że przedmiotem rozmów nie będągroźby Stanów Zjednoczonych, które zapowiadają obalenie irackiego prezydenta Saddama Husajna.
ONZ-owskie kontrole fabryk broni w Iraku zostały wstrzymane w 1998 roku, gdy Bagdad odmówił inspektorom Narodów Zjednoczonych wstępu na teren kraju. Inspekcje fabryk w Iraku, gdzie przypuszczalnie produkuje się broń masowego rażenia, są warunkiem zniesienia ONZ-owskich sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj po wojnie w Zatoce Perskiej.
Przed spotkaniem w Wiedniu, prezydent Iraku Saddam Husajn wezwał do zniesienia embarga. Powtórzył również, że jego kraj nie dysponuje żadną bronią masowego rażenia. Po konsultacjach z irackim sztabem generalnym zadeklarował gotowość udowodnienia tego puszczając do Iraku międzynarodowych inspektorów rozbrojeniowych. (reb)