Trwa ładowanie...

ONZ: Iran znów złamał embargo na handel bronią

Kończący swoją kadencję sekretarz generalny Ban Ki-moon w sporządzonym raporcie informuje nt. złamania przez Iran embargo na handel bronią. Wg. Raportu Iran przekazał broń Hezbollahowi, libańskiej partii politycznej.

Share
ONZ: Iran znów złamał embargo na handel bronią
Źródło: AFP, fot: MAHMOUD ZAYYAT
d178r35

To niepierwszy raz, kiedy Iran łamie embargo na handel bronią. W marcu 2014 roku Izrael oskarżył Iran po przechwyceniu statku transportującego broń na Morzu Czerwonym. W wyniku tego zdarzenia na Iran nałożono sankcje, ale zostały one zniesione w zeszłym roku – po podpisaniu nowej umowy, której sygnatariuszami były Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny, Rosja, Unia Europejska i USA.

Raport został złożony przez Ban Ki-moona tuż przed zakończeniem pracy na stanowisku sekretarza generalnego. Informacje nt. źródła pochodzenia broni Hezbollahu zostały przekazane przez samego przywódcę antysyjonistycznej libańskiej partii politycznej, Hassana Nasrallaha.

Na zapytanie ze strony ONZ ws. działań opisanych przez Ban Ki-moona i przedstawionych w jednym z wywiadów przez Hassana Nasrallaha – Iran odpowiedział wymijająco. - Wszelkie działania podejmowane przez Islamską Republikę Iranu, których celem jest zwalczanie terroryzmu i gwałtownego ekstremizmu są prowadzone w zgodzie z narodowym interesem dot. bezpieczeństwa i zobowiązaniami międzynarodowymi – odpowiada strona irańska.

Oprac. Adam Styczek

d178r35

Podziel się opinią

Share
d178r35
d178r35
Więcej tematów