Trwa ładowanie...

ONZ głęboko zaniepokojona morderstwami politycznymi w Rosji

Wysoki Komisarz ONZ do spraw praw człowieka Zeid Ra'ad Zeid Al-Husajn wyraził głębokie zaniepokojenie morderstwami politycznymi w Rosji, których ofiarą padają ludzie broniący "podstawowych swobód obywatelskich".

Share
ONZ głęboko zaniepokojona morderstwami politycznymi w Rosji
Źródło: AFP, fot: FABRICE COFFRINI
d313pf6

Al-Husajn, który składał ONZ-owskiej Radzie Praw Człowieka doroczne sprawozdanie swego biura, dokonał przeglądu sytuacji w 38 krajach.

- Powodem naszego głębokiego zaniepokojenia są dokonywane przez nieznanych sprawców zabójstwa liderów opozycyjnych i obrońców praw człowieka w Federacji Rosyjskiej - powiedział komisarz.

Wezwał rząd rosyjski do "zapewnienia organizacjom pozarządowym, obrońcom praw człowieka i środkom przekazu odpowiedniej przestrzeni działania i ochrony, aby mogły wypełniać swe ważne funkcje zgodnie ze światowymi standardami".

d313pf6

W ubiegłym tygodniu został zamordowany o dwa kroki od Kremla Borys Niemcow, jeden z najbardziej reprezentatywnych polityków pozostających w opozycji do rosyjskiego rządu, co wywołało międzynarodowe zaniepokojenie i poruszenie w samej Rosji.

Al-Husajn powiedział również, że niepokoi go los mniejszości tatarskiej na zaanektowanym przez Moskwę Krymie i ostrzegł, że nowa eskalacja konfrontacji na wschodzie Ukrainy "może okazać się katastrofalna dla przestrzegania praw człowieka oraz 5,2 miliona ludzi zamieszkujących w strefie konfliktu".

Komisarz ONZ wypowiedział się także na temat Chin. Uznał "doniosłość dokonujących się tam reform", ale "wyraził ubolewanie, że tolerancja w stosunku do wolności słowa przejawia się nadal w sposób arbitralny".

Skrytykował fakt, że obrońcy praw człowieka, adwokaci, dziennikarze i ludzie działający aktywnie często są narażeni na sankcje "mimo pozytywnego wkładu na rzecz przejrzystości i poczucia odpowiedzialności za losy kraju, jakie demonstrują".

d313pf6

W odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Al-Husajn wskazał na błędy popełnione przez nie w walce z terroryzmem - chodziło mu o przypadki stosowania tortur - jednak wyraził uznanie dla otwartości, z jaką kraj ten przyznał się do swych błędów.

- W przypadku kraju, który tak wysoko stawia prawa człowieka, tak łatwe odejście w chwili kryzysu od tych fundamentalnych zasad jest zaskakujące i godne potępienia - dodał.

- Niemniej jednak niewiele krajów miało odwagę przeprowadzić dochodzenie i publicznie przyznać się do łamania prawa podczas operacji antyterrorystycznych - podkreślił funkcjonariusz ONZ.

Jako kraje, w których łamie się prawo i sięga po przemoc w imię islamu komisarz ONZ wymienił Syrię, Irak, Nigerię, Libię, Jemen i Somalię; także Turcję, która zmienia obecnie ustawy dotyczące bezpieczeństwa kraju.

d313pf6

Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone - dodał - "mogą zaszkodzić prawom i swobodom, z jakich korzysta ludność" - podkreślił.

Na liście Al-Husajna wśród krajów ograniczających swobody obywatelskie znalazły się także Bangladesz, Meksyk, Republika Środkowoamerykańska, Sudan, Sudan Południowy i Wenezuela.

Komisarz ONZ wymienił na koniec jako kraje, w których "ogranicza się wolność słowa, stowarzyszeń i zgromadzeń" Demokratyczną Republikę Konga, Burundi i Węgry.

Zobacz także - Nagranie z miejsca zabójstwa Niemcowa

d313pf6

Podziel się opinią

Share
d313pf6
d313pf6
Więcej tematów