On dostał się do sejmu "wbrew wszystkiemu"
33% Polaków uważa, że Ruch Palikota jest największym wygranym październikowych wyborów, ponieważ dostał się do sejmu "wbrew wszystkiemu"; 43% ankietowanych wskazało PO, bo "uzyskała najwyższy wynik" - wynika z sondażu TNS OBOP.
7% badanych uważa, że największym wygranym tych wyborów jest PiS, ponieważ "odniosło moralne zwycięstwo"; 2% wskazało na PSL, bo pokazało, że ma stabilne poparcie. 1% respondentów uważa, że największym wygranym tych wyborów jest SLD, ponieważ udało mu się dostać do Sejmu. 14% ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Według oficjalnych wyników październikowych wyborów PO otrzymała poparcie 39,2% Polaków, PiS - 29,9%; Ruch Palikota - 10%; PSL - 8,4%; SLD - 8,2%.
47% ankietowanych uważa, że PO zasłużyła na wynik, jaki otrzymała w wyborach; 10% respondentów sądzi, że powinna dostać więcej. 28% badanych jest zdania, że PO powinna dostać mniej. 15% respondentów nie ma zdania na ten temat.
Według TNS OBOP, 27% badanych jest zdania, że PiS zasłużyło na swój wynik w październikowych wyborach; 19% ankietowanych sądzi, że powinno dostać więcej. 40% respondentów uważa, że PiS w wyborach powinno dostać mniej. 14% ankietowanych nie wypowiedziało się w tej sprawie.
W przypadku Ruchu Palikota 27% respondentów oceniło, że zasłużył na swój wynik wyborczy; 10% sądzi, że powinien dostać więcej. 45% badanych uważa, że Ruch Palikota w wyborach powinien dostać mniej. 18% ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.
46% ankietowanych uważa, że PSL zasłużyło na wynik, jaki otrzymało w wyborach; 19% sądzi, że powinien dostać więcej. 17% badanych jest zdania, że PSL w wyborach powinno dostać mniej. 18% respondentów nie wypowiedziało się w tej sprawie.
Według sondażu 43% badanych jest zdania, że SLD zasłużyło na wynik w październikowych wyborach; 19% sądzi, że powinno dostać więcej. 18% ankietowanych uważa, że SLD powinien dostać mniej w wyborach. 20% respondentów nie miało zdania w tej kwestii.
Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 13-16 października na reprezentatywnej próbie losowej 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.