Trwa ładowanie...
08-03-2015 18:00

Oman: trzy lata więzienia za list otwarty do Baracka Obamy

Sąd w Omanie skazał na trzy lata więzienia znanego działacza praw człowieka - Saida Dżadada, któremu zarzucono podważanie prestiżu państwa. Według tamtejszych mediów zarzuty są związane z napisaniem przez niego listu otwartego do prezydenta USA Baracka Obamy.

Oman: trzy lata więzienia za list otwarty do Baracka ObamyŹródło: PAP/EPA, fot: DAN ANDERSON
d1y3172
d1y3172

Sprzymierzone z Zachodem władze Omanu, przez który w 2011 roku przetoczyły się protesty arabskiej wiosny, tłumiły ruch społecznej kontestacji, aresztując działaczy krytykujących rząd w mediach społecznościowych.

Sąd pierwszej instancji w stolicy, Maskacie, uznał Saida Dżadada, uczestnika protestów z 2011 roku, za winnego podżegania do udziału w nielegalnych zgromadzeniach i publikacji w internecie materiałów, które zakłócały porządek publiczny. Został skazany również na karę grzywny w wysokości 1,7 tys. riali (prawie 4,5 tys. dolarów). Działacz zamierza odwołać się od wyroku.

Według gazety internetowej mowatinoman.net podstawą zarzutu podważania prestiżu państwa był otwarty list, który działacz w 2013 roku napisał do Obamy. Wyraził w nim konsternację z powodu amerykańskiej polityki wobec łamania praw człowieka w krajach Zatoki Perskiej. "Oczekujemy od Stanów Zjednoczonych, jako supermocarstwa, by zawsze stały u boku ludzi i broniły zasad demokracji oraz praw człowieka" - napisał Dżadad.

Zobacz również wideo: Dziewięciolatka apeluje do Obamy
d1y3172
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y3172
Więcej tematów